HAARLEMSE PATRIOTTEN IN 1795 Inleiding In de tweede helft van de achttiende eeuw vormden de pa triotten in veel plaatsen van ons land patriottische burger korpsen, ook wel vrijkorpsen genaamd. Aanstichter hiertoe was de bekende patriot Joan Derk van der Capellen. Deze patriottische genootschappen probeerden in de plaatsen waar een groot deel der inwoners aan hun kant stond de macht in handen te krijgen; zij stelden zich daartoe op tegenover de oude, prinsgezinde, korpsen.1 In Haarlem geschiedde dit ook. Hier werd in 1794 een revolutionaire club opgericht, bestaande uit de heren Wille Anne Lestevenon, Mr. Jan Herman de Lange, Mr Jan van Styrum, Jan Willem Druyvesteyn en Jacob Jan Cambier, later aangevuld met Dr J. B. Tersier, Koenraad Hovens en Mr. Johannes Enschedé. In hetzelfde jaar 1794 werd nog een andere, grotere, club opgericht, bestaande uit genoemde heren, maar nog aangevuld met Cornelis Lanckamp, Johan nes Walré, Mr. Pieter Leonard van de Casteele, Adrianus Wanrooy, Adriaan de Waal Malefijt, Izaak Cornelis Sterk, Joost van St. Annaland, Jan Willem Vos en Jacob Penninck Hoofd. Van deze genoemde personen waren de heren Lestevenon, Cambier, De Lange, Van Styrum en Druyvesteyn, tesamen met Mr. C. A. van Sijpesteyn, oprichters, eveneens in 1794, van het patriottische leesgezelschap „Het Schootvel". Via dit leesgezelschap werd de burgerij voorgelicht over de poli tieke situatie, in een sfeer waarin alle standsverschillen ver vielen. Nadat dit leesgezelschap, in september 1794, door de stede lijke regering werd verboden, gingen de patriotten zich eerst goed organiseren. Men ging over tot de vorming van zestig volksclubs, elk uit ca tien leden bestaande. De organisatie hiervan werd ter hand genomen door de genoemde heren Lestevenon, Van Sijpesteyn, Cambier, De Lange, Van Sty-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 184