231 verval en nog slechts lijken te wachten op een wenk van een inspecteur van bouwtoezicht om te worden neergehaald. Soms komt het voor dat zich tijdig een reddingsploeg vormt, zoals in het geval van het pand Groot Heiligland 19. Enkele door het af takelende stedeschoon verontrust geraakte ingezetenen kwa men bij elkaar, beraamden plannen en zetten zich belangeloos in voor het behoud van onze veronachtzaamde rijkdom. Zij zijn in de strijd getreden onder de naam Diogenes Haarlem en wisten al spoedig het herstel van genoemd huis op gang te brengen. Wie een paar jaar geleden nog somber gestemd was over het toen uiterst wankele bestaan van dit stuk eenvoudige zeventiende eeuwse woonhuisarchitectuur, zal zich door het bereikte resultaat ongetwijfeld geïnspireerd voelen tot het hanteren van zijn giroboek ten gunste van onze actieve Diogenes. Dit eerste bezit van deze stichting kwam op het eind van 1970 zo goed als gereed. De gevel mist versieringen van na tuursteen. Enkele uitgekraagde lagen metselwerk dragen bij tot enige verlevendiging. Het meest opmerkelijk is de ingangs partij met het bijzonder hoge en van fraai gebogen roeden voorziene bovenlicht. Inwendig resteerde nog slechts de zij kamer van het voorhuis en een tamelijk ruime kelder. Hoewel kon worden nagegaan waar de oude spiltrap zich bevonden heeft, is deze niet gereconstrueerd omdat dan geen indeling mogelijk was die voor een rendabele exploitatie nodig zou zijn. Inwendig herinneren voornamelijk de balken, kapspanten en ramen aan het feit dat men in een oud huis woont. In de ver bouwde toestand bevat het pand drie appartementen, welke door de vloeren van de eerste en tweede verdieping van elkaar gescheiden zijn. Het hoekhuis Groot Heiligland 38 behoorde eveneens tot de nalatenschap van de antiquair J. A. Reckman. De twee parti culieren die het hebben gekocht zullen er ook gaan wonen en dienden een plan in tot restauratie. Hoewel aan de uitvoering werd begonnen zal deze eerst het volgend jaar flink op gang kunnen komen. Van dit oorspronkelijk 17e eeuwse pand werd de voorgevel in 1774 vernieuwd. Omstreeks dat jaar is het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 233