233 meesters eindelijk aan de slag gaan. Inmiddels werden de voor- en achtergevel geheel opnieuw opgetrokken. Inwendig zijn de tussenmuur en andere separaties verwijderd, zodat één ruimte verkregen werd. Deze is nog enigermate vergroot met een aan bouw aan de achterzijde. Het verlangen van veel mensen naar het spiritueel genot van een glaasje wijn werd het behoud van dit monument. De siersmid die zijn edele kunst onder het ge zag van de „gekroonde hamer" had willen uitoefenen, moest genoegen nemen met de opdracht tot het maken van een uit hangbord. De kunstenaars voor wie het pand een aantrekkelij ke woning zou zijn geweest, zullen er binnenkort in 't met spie gelend vocht gevulde glas een kunst herkennen die het in com mercieel opzicht van de hunne blijft winnen. Met bovenstaand overzicht zijn nog niet alle monumenten genoemd die op enigerlei wijze gedurende 1970 in het restaura tiewerk betrokken waren. Herstellingen van betrekkelijk ge ringe omvang vonden plaats aan de panden Ursulastraat 2 en 15, Jansstraat 2, Nieuwe Groenmarkt 49, Hooimarkt 30, Kleine Hout straat 55, Jijlstraat 3, Kerkstraat 20, Kruisstraat 29 en 31, Wagen weg 65 en Spaarne 23. Van het genoemde pand Kleine Houtstraat 55, staande op de hoek van de Gedempte Oude Gracht, werd de kap van een bebording voorzien en is de gevel ontdaan van een als imitatie-metselwerk uitgevoerde bepleistering. Ook werd het op de hoek van de Bakenessergracht gelegen huis Donkere Spaarne 58 onderhanden genomen, doch de daaraan door de eigenaar zelf begonnen werkzaamheden vorderen slechts langzaam. Het voormalige Schoter Rechthuis, Ver gier deweg 52, is enige tijd met sloping bedreigd geweest, maar het gevaar week gelukkig toen kon worden aangetoond dat restauratie niet duurder zou zijn dan nieuwbouw. Het pand fungeerde lange tijd als woon huis. Van 1954 af werd gedacht aan een andere bestemming. Tenslotte viel het besluit, er een filiaal van de stadsbibliotheek in te vestigen. De daarvoor noodzakelijke uitbreiding zou tevens een ruimte voor jeugdwerk gaan bevatten. De aan de achterzijde geprojecteerde aanbouw werd laag en plat gehou den, waardoor, gezien van de Vergierdeweg af, het voormalige

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 235