239 van zijn naastgelegen winkel voor in de plaats te bouwen, maar voorshands zien wij nog slechts een lelijk gat. Dit stoort temeer omdat de bebouwing tussen deze straat en het Spaarne werd geamoveerd, waardoor de betreffende straatwand veel sterker de aandacht trekt dan voorheen. Over het lot van de panden Nieuwe Gracht 50 en 52 is de ongerustheid minder geworden dan een paar jaar geleden, daar het rijk afwijzend heeft beschikt op de door de gemeente aangevraagde sloopvergunning. Het is jammer dat dit niet was voorzien ten tijde van de bewoning van deze huizen. Sedert de ontruiming hebben zij ernstig geleden, zodat nu zeer veel geld aan het herstel moet worden uitgegeven. Gunstiger in dit opzicht staat het er voor met het Zuiderhofje aan de Zuiderstraat. De drei gingvan onteigening en sloping blijkt te zijn afgewend, als gevolg van een wijziging van de stedebouwkundige plannen. Het hof je was nog steeds in gebruik, al is er van de omringende be bouwing weinig meer over. De grief tegen degenen die de sloping hadden beraamd is inmiddels omgeslagen in erkente lijkheid voor de bereidheid om de inzichten te herzien. De Doopsgezinde Gemeente kan zich nu op de instandhouding van het Zuiderhofje toeleggen, sinds zij door verkoop aan een particulier niet meer de zorg heeft over het voormalige Bloks- hofjeaan het Klein Heiligland 60. Wij hadden de verwachting dat deze transactie direct een passend gebruik tot gevolg zou hebben, maar zien het nu al geruime tijd vergeten staan, met schotten voor het raam en de deur. De kunstenaar die het hofje met garantie van de gemeente had willen kopen kon de nogal hoge som van/50.000.niet betalen; hij zou de huisjes evenwel spoedig tot nieuw leven hebben gebracht. Het antwoord op de vraag naar de bestemming van dit be scheiden monument is van betrekkelijk weinig betekenis in vergelijking tot de veel grotere problemen die zich in andere gedeelten van de Heiliglanden voordoen, in het bijzonder met betrekking tot de ontruiming van de gebouwen van het Sint Elisabeth's of Groote Gasthuis, welke zich omstreeks mei 1971 zal gaan voltrekken. Niet zonder spanning zien wij uit naar de on zekere ontwikkeling die dit omvangrijke complex tegemoet gaat.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 241