245 maar hoe treurig, niet waar, dat dit nog meer bevallige dan trotsche lustslot, in eene streek gelegen die de oude Graven reeds door hare „schoenheyt en soetigheyt" (gelijk het oude handschrift zegt) onweerstaanbaar aantrok, sinds den dood der „oude Prinses" en van „Prinses Louiza" nooit meer tot verblijf aan eenig lid van het beminde vorstelijk geslacht heeft gestrekt! Sedert lang dient het nu voornamelijk tot Museum van schilderstukken van levende meestersmaar voor duizend gulden niet meer toch legt de Staat jaarlijks aan de aan koop voor dit Kabinet ten koste kan niet veel gedaan wor den; en de galerij de enkele bekende meesterstukken niet te na gesproken ziet er dan ook al lang vrij saai uit. Neen, als gij wat zien wilt, neem dan, zoo ge later terugkomt, de geologische verzameling, die er ook bewaard wordt, eens in oogenschouw. Daar zult ge u eerst een denkbeeld kunnen vormen van de belangrijkheid van Nederlands bodem voor de geologische wetenschap. Zie niet, bid ik u, naar dien onbehagelijken, als uit eene kalklaag opgedoken Laokoön; en spoeden wij ons langs dit frissche gazon, dat zich, tusschen het hooge, trechtersgewijze toeloopende geboomte, zoo ver uitstrekt als het oog maar reikt, naar de „logementen", om tegen 6 uur een klein dinétje te bestellen. Gij vraagt mij naar „Stoffels" en ik meen aan uw glimlach te bespeuren dat gij aan Nurks denkt. Die geachte firma, door Hildebrands Camera gelukkig voor de vergetelheid bewaard, bestaat echter sedert kort niet meer. Het „Wapen van Am sterdam" behoort met „het logement op den hoek" thans aan één eigenaar. Wij zullen evenwel in het „Wapen" gaan, al ware 't enkel om ons nog eens goed in den kritieken toe stand te verplaatsen, waarin zich Hildebrand met zijn Leid- schen vriend, tegenover zijn Amsterdamschen neef, dat regte enfant terrible, bevond. Maar nu zelfs geen blik geslagen naar den Hertenkamp met zijne bonte menigte van bezoekers. Straks, als onze togt is afgeloopen, zoek ik een gemakkelijk zitje tusschen oleanders en erica's, pelargoniums en heliotropen voor u uit; dan ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 247