257 bij het stoomwerktuig gehuisvest zijn, en die de eene zijde van het terrein flanqueren, dat aan de tegenover gestelde, noorde lijke, zijde door het machine-gebouw beheerscht wordt. De aanmerkelijke tusschen in gelegen ruimte wordt ingenomen door drie groote vierkante waterkommen of filters, waarin het water, door een openliggend gemetseld riool of beek, uit de duinkom vloeit. De smalle, gemetselde, aqueduc, dien wij thans volgen, brengt ons ineens in het hart der heerlijke bui tenplaats Leiduin, waar het kanaal uit lieve, belommerde slootjes bestaat, hier en daar van lieflijk ruischende kleine watervallen voorzien. Mijn reisgezel is opgetogen over de schoonheid van den hof, door welken het kanaal der water leiding zich bevallig heen slingert, en kan zich maar niet begrijpen hoe de eigenaar, de heer Van Lennep, zóó cos- mopolitisch is, om zijne schoone plaats door ieder wie slechts wil te laten doorkruisen. Eindelijk bereiken wij den achterweg, waar wij het rijtuig reeds aantreffen. Wij worden nu langs den heerlijk door eikenloof belommerden achterweg, naar den Zandvoortschen steenweg voortgeschommeld. Ook hier, zeg ik tot mijn mede gezel, terwijl wij achter Leiduin en Boekenrode omrijden, zouden wij door een tal van de liefste zijlaantjes kunnen rond dwalen; want deze achterweg is veel vlakker en veel meer bepoot en beplant dan de achterzijde van Overveen en Bloe- mendaal, waar de overschoone buitenplaatsen meestal vlak tegen het barre duin aanliggen. Wij staan aan den Zandvoortschen weg bij een vijfsprong: voor ons liggen twee paden, waarvan het eene naar Kraantje Lek, het andere naar den Aardenhout voert; links van ons ligt Zandvoort; maar wij moeten regtsom, het geheel met klimop begroeide zitje van Boekenrode en het lieve plaatsje Bosch- en Landzicht langs en het klaphek door. Gij zoudt hier in „Het Gouden Klaverblad" een twaalfregelig vers kunnen lezen, vervaardigd ter herinnering aan zekeren hertog Van Langeveld die op een goeden dag in 1628 in deze herberg een fabelachtig kras ontbijt moet genomen hebben. Ik maak mijn medgezel opmerkzaam op het, tegen het

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 259