261 Berichten R.O.B. 1962/63). Heeft zich wellicht destijds een Vlaamse pottenbakker te Haarlem gevestigd? Naast de versiering viel ook op het voorkomen van spaar zaam glazuur alsmede van slibversiering. De bestudering en uitwerking van de vondsten zal nog geruime tijd vragen, maar toch kan reeds worden vastgesteld dat het hier een unieke vondst betreft. Eveneens werd nog een bodemverkenning verricht in het te restaureren pand Gedempte Oude gracht 46/hoek Zuider straat. Geen sporen van oudere bebouwing of bewoning kon den daarbij worden vastgesteld. Een grondboring verricht in 't Krom gaf een aanwijzing over het mogelijk aanwezig kunnen zijn van een cultuurlaag op een diepte van 110180 cm beneden maaiveld. J. Schimmer Veldgroep Haarlem A.W.N. Velsen De werkgroep „Velsen" heeft een aantal prehistorische be- woningslagen aangetroffen in een weiland, juist ten zuiden van het oude dorp Velsen (tegenover het landgoed „Water land") en wel in een sleuf voor het leggen van een aardgas leiding. In één van deze bewoningslagen werd Hilversum-aarde- werk gevonden. Dit is de tweede vindplaats van dit type aarde werk uit de vroege bronstijd in Velsen en deze ligt ca. 1 km z.o. van de eerste, langs het Noordzeekanaal (zie ook jaarboek 1969). In de bewoningslaag kwam een horizontaal vlak te voor schijn van ca. 6 m lengte en enkele cm's dikte, bestaande uit klei, as en houtskool, waartussen botten van vee, steur en enkele scherven. Naast Hilversum fragmenten werd voor het eerst in Velsen klokbekerachtig aardewerk onderkend; boven dien werden de punt van een vuurstenen dolk en een bronzen priem gevonden, die in goede conditie bleek te zijn. De priem is identiek aan de priemen, die in Zuid-Engeland in graven

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 263