40 sen als Harting er zijn om hun kennis en kunde ter beschik king te stellen van de meer begaafden als zijzelven. Dirk was bijzonder belezen en kende zijn lievelingsauteurs uit het hoofd. Cyrano citeerde hij moeiteloos, en met de En gelse dichters en schrijvers voelde hij zich bijzonder op zijn gemak, waarschijnlijk ook door zijn broer Piet, professor in het Engels. Ook op het gebied van de muziek was Dirk van een onverwachte allround ontwikkeling. Ik herinner mij dat wij met een gezelschap vrienden en kennissen naar een paar volkomen onbekende korte piano studies van Gershwin zaten te luisteren waarvan wij een grammofoonplaat op de kop hadden getikt, plotseling hoorden wij de achterdeur gaan en de korte stapjes van Dirk met het contrapunt van zijn stokje. Hij kwam zoals altijd binnen, pet op, omslagdoek tot de oren, de loodzware jas openhangend, plantte zijn stok op de vloer en vroeg: „Gershwin?" Veel van mijn herinneringen, die ik opschrijf zoals zij mij invallen, zullen mensen die Dirk pas later hebben leren ken nen verbazen, want het is merkwaardig hoe vroeg in zijn leven Dirk's wereld begon samen te trekken en te verschrom pelen. Of het de teleurstelling was over het feit, dat zijn werk nauwelijks meer verkoopbaar bleek, weet ik niet. Hij sprak eigenlijk hoe langer hoe meer over de mensen die hij zo zeer bewonderde en hij vond het geloof ik heerlijk om in gedachten in de kring van mijn ouders terug te keren door met mij te praten over Pieter Dupont, zijn vereerde meester. Mau van der Valk die hij en terecht als mens, als mentor en als kunstenaar vereerde, zoals trouwens de hele generatie voor en van Dirk had gedaan, Professor Allebé de geestige direkteur van de Akademie; Mendes da Costa en Jessurun de Mes- quita wat verder van zijn gedachtenwereld verwijderd, maar toch bewonderd om de hoogte van hun idealen en hun ver achting voor het puur materiële. Een grote steun was zijn vriend de spraakzame schilder Oscar Mendlik. Harting kon zeggen: „Oscar was goed in vorm, vijfenzeventig papagaaienkracht, schat ik". Zij waren bijzonder op elkaar gesteld en een van Dirk's laatste goede

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 42