48 deling, de muziekbibliotheek, worden geopend. Overtuigd als hij was van de noodzaak van het bibliotheekwerk voor de volksopvoeding wist hij altijd de overheidsinstanties voor zijn plannen te winnen en de benodigde gelden ter beschikking te krijgen. Zelfs in de moeilijkste tijden lukte hem dat. Alleen het nieuwe gebouw o wens van vele decennia is er niet gekomen en staat er zelfs nu nog niet, al zijn de plannen mede dank zij De Wit in vergevorderd stadium. Wel heeft hij de jeugdbibliotheek opgericht en het filiaal Oost dat ook een jeugdafdeling in beheer kreeg. Voorts nam de Wisselbibliotheek met de lectuurvoorziening van club-, buurt-en bejaardenhuizen tijdens zijn bewind een aanvang. De Stadsbibliotheek stond hoog aangeschreven als oplei dingsbibliotheek, wat voor een groot deel zijn oorzaak vond in de wijze waarop de directeur met zijn leerlingen meeleefde. Velen denken nog altijd als aan een vader aan hem. Doordat hij zijn personeel in zo ruime mate de vrije hand liet, was er altijd een geest van prettige samenwerking met royale moge lijkheden. Zijn behoefte aan expansie bracht hem er toe ook de ge meente Heemstede warm te maken voor de leeszaalgedachte. In 1948, toen de voorbereidingen resultaat hadden en een gebouw was gevonden, aanvaardde De Wit als nevenfunctie het directoraat van de Gemeentebibliotheek aldaar. In korte tijd was een mooi boekbezit samengesteld met een goede jeugdafdeling. Dank zij De Wit was deze gemeente vrijwel de eerste in het land die niet een afzonderlijke R.K. biblio theek bezat naast de algemene, maar waar het R.K. boek bezit als afdeling onder het algemene beheer kwam. Na zijn pensionering in 1959 te Haarlem is hij nog twee jaar te Heemstede aangebleven, maar zijn activiteit had hem in tussen alweer tot de uitvoering van een ander plan gebracht en in 1955 had hij de Openbare Bibliotheek te Zandvoort opgericht. Verknocht als hij aan het werk was hoopte hij tot zijn 80ste jaar door te kunnen werken. Het heeft niet zoveel gescheeld of hij was werkelijk in het harnas gestorven. Kort voor zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 50