57 „het huis van de kelder", dus het tweede van de hoek van de Anegang, nu in eigendom bij Gerrit Pieters van Leent, nog steeds de naam „de oude Arck". In 1660 heeft het huis, nu overgedaan aan zijn broer Hendrik Pietersz van Leent, een naamsverandering ondergaan.6 Het huis wordt omschreven als: een groot, sterck, welbetimmert huys en erf in het beste van de Lange Veerstraat, genaempt de Brabantsche Wagen, ende vanouts d'oude arcke". Op 4 februari 1688 wordt het huis voor 4650,— verkocht aan Francois Drabbe.7 Binnen vier jaar overlijden zowel hijzelf als zijn weduwe Eva Vianen. De insolvente boedel komt nu in 1692 in handen van Nikolaas Crul.8 Zijn zoon, Salomon, notaris van beroep, verkoopt het huis in 1737 aan Joost Jonkheer.9 Deze doet het huis weer van de hand aan Hendrik Nieuwenhuyzen, die op zijn beurt het huis in 1747 verkoopt aan Jan Mensingh.10 Nu blijkt het huis voor de tweede maal te zijn herdoopt en wel in „de Coffystamper"waarschijnlijk was het pand nu een winkel geworden in koloniale waren, zoals ook de verkoop voorwaarden van 11 februari 1747 doen geloven,11 waarin het huis als volgt wordt omschreven: „Een huys met den erve, staande ende leggende in het beste van de Lange Veerstraat bij de Anegang, zijnde een neeringrijcke cruydenierswinkel, welke nog met goed succes werd gecontinueerd, vanouds genaamd de Brabantsche Wagen en nu de Coffystamper Blijkens deze voorwaarden bevond zich inderdaad een koffie- stamper boven de winkeldeur, bovendien bevatte de kruide nierswinkel een aparte „drogistwinkel", wat wij nu nog zou den kunnen vergelijken met de zaak van Van der Pigge in de Gierstraat. In 1753 kreeg het pand reeds een nieuwe eigenaar: Hendrik Flinkevleugel.12 In 1796 wordt het eigendom van Cornelis de Koning.13 Het is kennelijk al geen winkel meer, getuige de verkoopvoorwaarden, die als volgt luiden: „Con ditiën en voorwaarden, waarop de makelaar Dirk Wijnands, als lasthebbende van zijne principaalen op zaturdag den 6e augustus 1796 in het logement „de oude gouden Leeuw in de Zijlstraat alhier te Haarlem en publique veilinge begeerd te verkopen: Een groot, sterk en weldoortimmerd huis en erve,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 59