62 in den kortst mogelijken tijd vervaardigd." De overige historie is gekombineerd met het reeds beschreven pand nr." 36. Het hoekpand, oudtijds wijk 3 nr. 19 en 20 of later Lange Veerstraat 40 en Anegang 39—41, werd in 1829 bewoond door Cornel is Janssen, geboren in 1774 en van beroep koop man en winkelier in „eyeren" e.d. Het gedeelte Anegang was toen als pakhuis ingericht. In 1849 wordt het pand mede bevolkt door Hendrik Broekmeyer, geboren in 1818; zijn middel van bestaan bestond uit het verkopen van vis. Tot 1921 is het pand als zodanig ingericht geweest. In 1891 wordt de nering omschreven als: „Handel in oesters, kreeften, versche en gerookte zalm, haring, ansjovis, boter, eieren' comestibles enz." In 1921 staat het huis leeg en is afgebroken, waarna het terrein is getrokken bij de fa. de Faam (Schlat- mann). De laatste jaren kenden wij het gebouwenkompleks als de woninginrichting MARANKA, aan welke inrichting slechts een kort bestaan zou worden geboden. Hoe jammer is het, dat een kelder, bestaande uit enige gewelven en twee pilaartjes de enige overblijfselen zijn van het rijke en veelbewogen verleden van deze eens ongetwijfeld florerende en architektonisch zo harmonieuze winkelstraat. De aanblik die de hoek thans biedt is verre van florisant en harmonieus. De puinhopen zijn weliswaar geruimd en wat restte is aan het oog onttrokken door een schutting. Zelfs de geblakerde muur van het café, dat overeind bleef, werd ge slecht en vervangen door een nieuwe gevel, die, gezien de weinig fraaie steen, die gebruikt is, niet voorbestemd lijkt om in. het gezicht te blijven. Zou deze „open plek" dan gedoemd zijn weer volgebouwd te worden? Wellicht ware het beter te overdenken deze „open plek" te integreren in het voetgangers domein van de Anegang. F. Tames

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 64