EEN GEVELSTEEN IN HET ARME KINDERHUIS Aan de noordzijde van de Magdalena-straat, die thans de Nassaulaan met de Kinderhuisvest verbindt, lag sinds 1474 het klooster van de heilige Maria Magdalena. Dit klooster werd na de reformatie door het stadsbestuur geconfiskeerd en kwam leeg te staan. In 1601 werd het tot pesthuis ingericht. Het lag n.l. nogal excentrischdat vond men met het oog op besmettingsgevaar veiliger dan het pesthuis, dat tussen de Botermarkt en de Breestraat lag. In het midden van de 17e eeuw deed zich echter de behoefte aan een arme kinderhuis voelen. Daarom werd het leprozenhuis aan de Schotersingel ook voor pest-lijders bestemd en het pesthuis aan de Mag- dalenastraat tot arme kinderhuis ingericht. Dit werd op 26 Mei 1656 geopend. Het was bestemd voor oudere wezen, voor verwaarloosde (verlaten) kinderen, voor vondelingen enzovoort. Deze kinderen waren tot dusverre, indien mogelijk, ondergebracht in het werkhuis, maar kwamen hier in aan raking met allerlei geboefte. De wezen jonger dan negen jaar, waarvan de ouders poorter van Haarlem waren geweest, woonden in het weeshuis, het Heilige Geest huis aan de Kroft! Het arme kinderhuis bleek al gauw te klein te zijn. Daarom werd er in 1660/1661 een vleugel aan gebouwd. Deze vleugel is het enige, wat er van het arme kinderhuis nog bestaat. Het is het hoge gebouw aan de noordzijde van de Magdalena- straat op de hoek van de Kinderhuisvest. In de noordelijke gevel van dit gebouw zit een grote gevelsteen ingemetseld. Een glimp van deze steen kan men zien, staande op het trot toir aan de waterkant van de Kinderhuisvest. Beter ziet men de steen op de foto van J. Hoeben.1 Maar deze foto moest wel van een grote afstand en vanaf een veel lager punt genomen worden. Dank zij de medewerking van de directie van de Haarlemse diepdruk industrie, vroeger de Spaarnestad, kan ik hier twee foto's reproduceren, die van nabij en ongeveer

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 74