96 we immers niet op de Academie". Met tijdgenoten heeft Van Looy dus gemeen dat niet alle schilderwerk in de loop der jaren zijn gaafheid bewaart. Het conserveren van schilderijen uit zijn periode stelt hoge eisen aan de leiding van musea. Hernieuwde kennismaking met het werk van Jacobus van Looy doet weer de vraag rijzen: was hij een schilder/tekenaar die ook schreef, of was hij allereerst schrijver? Van Looy stelde zich in zijn jonge tijd tegenover Willem Kloos: „hij, de volslagen literator gestudeerdik maar een schilder die wel schreef".27 En in een van zijn brieven aan Kloos schreef hij dat hij verf en penselen als een te grof materiaal aanzag voor het weergeven van indrukken. Woorden dienden daar toe beter.28 Ik meen dat de vraagstelling schilder/tekenaar óf schrijver een tegenstelling suggereert die voor Van Looy zelf weinig zinvol is geweest. Hij werd altijd gedreven door eenzelfde vermoeden dat hij neerkrabbelde aan de zijkant van een schets {Zanderij te Velsen)„gaat niet altijd de hoge aard verborgen in de dingen om".29 Die verborgen hoge aard ontdekte hij door zijn liefde tot „de dingen" en zijn argeloze en intense kijken. Ik laat het hem zelf zeggen: „Gij weet dat mijn kijken meer een zuigen dan een keuren is, gelijk bij een kind, dat klokkende aan de moederborst de toekomst in zich voedt".30 Dat kijken geeft toegang tot het werk van Jacobus van Looy. L. M. van Dis 1Herman Robbers, Levensbericht voor de Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde, 19301931, blz. 84. Zijn verjaardag werd gevierd op 12 september. Zijn eerste omgeving schijnt reden gehad te hebben de 12e als eigenlijke geboor tedag te beschouwen. (2) Gereproduceerd t.o. blz. 80 in Jacobus Van Looy en zijn literair werk door M. Augusta Jacobs, Brugge-Brussel 1945. (3) Schilderijen en teekenwerk van Jacobus Van Looy in hetHuis van Looy te Haarlem, z.j., blz. 5. (4) Gedichten door Jac. van Looy, 18841895, uitgegeven door Titia van Looy- van Gelder, Leiden 1932, blz. 99: Aan den dichter Penning die Jaapje's vertellen prees. In het septembernummer 1918 van De Beweging had Penning geschreven: Wereldbrand heeft de harten verschrompeld? Wereldomkeer het brein overrompeld?

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1970 | | pagina 98