Wat bewoonbaarheid betreft van oude buurten kan geconstateerd worden dat - zoals elders in den lande - de opvattingen t.a.v. sanering zich beginnen te wijzigen. Inplaats van op rigoreuze afbraak en vervanging door nieuwbouw, welke dikwijls voor de aanwezige bewoners om verschillende redenen niet zo aantrekke lijk is, gaat het beleid zich meer en meer richten op revalidatie van het bestaande, waar zulks mogelijk is. In onze stad is het Rozenprieel een voorbeeld, waar na actie der bewoners bedoelde nieuwe aanpak met hun inspraak en medewerking wordt onder nomen. Het is te hopen dat ook voor andere te saneren oude buurten in onze stad een overeenkomstig beleid gevoerd zal wor den. Voor de aanleg en bebouwing van het Stationsplein is het studie stadium nog niet beëindigd. Het moet wel moeilijk zijn daar het wenselijke met het realiseerbare te verenigen. Ten aanzien van de moderne uitleg van Haarlem, welke duidelijk vordert, moge in het bijzonder vermeld worden dat het nieuwe ziekenhuis-complex van het St. Elisabeth's Gasthuis (architecten: ir J. E. Kruisheer en H. Hallink) bij de toegang vanaf de Schip- holweg tot het nieuwe stadsdeel Schalkwijk zich als een belangrijk bouwwerk van allure vertoont. In Schalkwijk zelf verdient het geslaagde winkelcentrum (architect: ir K. F. G. Spruit) genoemd te worden. Twee projecten, welke aandacht verdienen. Dagbladpublicaties over de restauratie van de Stadsdoelen met de bouw van een vleugel voor de leeszaal, alsmede over de bouw van een parkeergarage aan de Damstraat geven ons reden tot bezorgdheid, zodat wij daarover in nader overleg treden met het Gemeentebestuur. Twee boeken over Haarlem. „Haarlem: heel oud, heel nieuw" door R. Blijstra, in november 1971 uitgegeven door Haarlems Dagblad, Grafische Bedrijven Damiate n.v., bevat veel wetenswaardigs over stedebouwkundige ontwikkeling en bebouwing in Haarlem. Het grootste deel van dit boek verscheen onder de titel: „Zeven eeuwen bouwen in Haar- 10

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 12