Het is met enige vreugde, dat de redactie onderstaand artikeltje van de Haarlemse scholier P. E. M. Hammann opneemt. Er zijn in het verleden weinig of geen bijdragen van jongeren gepubli ceerd. Maar de redactie hoopt dat er nog vele zullen volgen. Pe ter Hammann woont in de Heus sens straat in Haarlem-Noord en het is aan deze straat dat de poldermolen van de voormalige Schoterveenpolder staat. De Wipmolen is vermoedelijk vóór 1600 gebouwd, is van hout en heeft een stalen scheprad. Eigenaar is de gemeente Haarlem. MOLEN „DE STOOP" GERESTAUREERD Maandag 14 december 1970, half drie. Met een donderend ge raas sloeg een molenwiek kapot tegen het onderhuis. Het resul taat was verschrikkelijk: één wiek totaal kapot, de ander hing er nog half aan. De wiek was totaal door gerot, daarom kon het de klap niet verdragen (zie afb.). Vrijdag 3 december 1971, één uur. Ik kwam uit school rijden. Als gebruikelijk keek ik op de hoek van de straat opzij, naar de molen. Een schok ging door mij heen. De molen stond heel vreemd, ze hadden hem anders gekruid en de wieken waren vast gebonden met touwen. Ik ging polshoogte nemen maar er was geen kip te zien. Ik ging teleurgesteld naar huis terug. Om drie uur hoorde ik het piepen van de remmen van een vrachtwagen. Ik ging kijken en wat zag ik Een enorme vrachtwagen met daarop een gloednieuwe, metalen wiek! Ik ging naar buiten om te kijken en (misschien) te helpen. Met een hijskraan werd de wiek op een kar getild en duwden we hem gezamenlijk naar de molen. Aan de nog hele wiek was op ingenieuze wijze een hijs-installatie aangebracht, en daaraan werd hij omhoog gehesen. Na heel wat zweetdruppeltjes zat de wiek eindelijk voor het gat. Men over woog om 's maandags door te gaan, maar na overleg werd be sloten om nu maar door te gaan. Met behulp van vakmanschap, een krik en mankracht, zat de 200

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1971 | | pagina 202