JAARVERSLAG 1972 In het jaar 1972 is in Haarlem veel met de burgers vergaderd om hen inspraak te geven bij de voorbereidingen van gemeentelijke stedebouwkundige plannen. Ook de Vereeniging „Haerlem" was daarbij vertegenwoordigd. Gemeentebesturen van steden met een belangrijke historische kern, zoals Haarlem, staan voor moeilijk oplosbare problemen: Hoe kan de binnenstad met behoud van haar waardevolle cul tuur-historische karakter levend gehouden worden in een tijd, waarin omstandigheden, opvattingen en mogelijkheden in verge lijking met het verleden zo sterk zijn veranderd. Men is het er gelukkig over eens geworden dat het ongebreideld toelaten van motorisch verkeer in de oude binnenstad tot een catastrofe moet leiden. In de plannen voor revalidatie van de Kamp en de Heiliglanden heeft men dan ook getracht dat verkeer zoveel mogelijk te weren door het aanleggen van loopstraten. Te vens wordt gepoogd door beplanting, aanleg van rustige pleintjes en kinderspeelplaatsen de oude buurten weer voor bewoning aan trekkelijk te maken en daarmede voor verkrotting te behoeden. Anderzijds is men er echter wel van doordrongen dat de binnen stad voor het rijdend verkeer goed bereikbaar moet blijven, wil zij haar levensvatbaarheid niet verliezen. Het beschikbaar stellen van voldoende parkeergelegenheden, waaronder de bouw van parkeergarages, dient dan ook hand in hand te gaan met de maat regelen om rustig wandelen en winkelen in de binnenstad te be vorderen. Het is gelukkig niet bij vergaderen gebleven, hetgeen blijkt uit de successievelijk aangelegde herbestrating van de Frankenstraat, Schagchelstraat en Jacobijnestraat. Door de bestrating even hoog te leggen als de vroegere trottoirs, zijn kleine hellingen ontstaan aan de einden, welke het rijdend verkeer er op attent maken dat het niet de bedoeling is deze straten voor doorgaand verkeer te gebruiken, doch slechts voor voertuigen, die er iets te maken heb ben. De bestratingen, welke zijn uitgevoerd in drie kleuren bak steen, resp. donkerrood voor de vroegere trottoirs, geel voor de 9

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 11