toestand. Dit leidde tot verwijdering van de klokken en tot ver koop aan een handelaar die de schone klanken van het brons deed wegsterven in een smeltoven. Slechts de uur- en halfuurklok bleven gespaard, alsmede de luidklok. Deze kon dertig jaar ge leden over zichzelf de noodklok luiden, toen hij werd omgesmol ten tot oorlogsmetaal. Rond anderhalve eeuw heeft het geduurd aleer er voor een beiaardier in de toren weer werk aan de winkel was Er is gebruik gemaakt van de Hemonyklokken die zijn vrij gekomen bij de restauratie van de toren van de Grote Kerk. De ophang- en speelinrichting werden zoveel mogelijk volgens de 17e eeuwse methode gereconstrueerd. Door toepassing van de uit de Grotekerkstoren afkomstige klokken is er tussen beide torens een merkwaardige relatie ontstaan. In ander opzicht bestond deze reeds, daar steeds verondersteld werd dat de zandstenen opbouw van de Bakenessertoren afkomstig is van de mislukte stenen krui singstoren van de Grote Kerk. Bij de restauratie is het tegendeel niet gebleken. Was het toen met die bouwerij op de vieringspijlers van de Bavo niet misgegaan, dan zou Bakenes nu nog slechts een eenvoudige met leien gedekte dorpstoren hebben gehad, zoals deze geweest moet zijn in de 15e eeuw. Slechts zeer in het kort kon hier iets over de restauratie van de toren en het carillon worden medegedeeld. Wie zich er wat meer in wil verdiepen zou het geschriftje kunnen lezen dat van ge meentewege is uitgegeven ter gelegenheid van de voltooiing. Het is getiteld Een Toren op Bakenes" en ligt voor belangstellenden ter inzage op het bureau monumentenzorg, Zuider Buiten Spaar- ne 22. Degeen die graag van alles op de hoogte wil zijn mag ook wel weten dat de kosten tenslotte zijn opgelopen tot ruim 2,6 miljoen, in hoofdzaak als gevolg van prijs- en loonstijgingen. Men zal met deze uitgave vrede kunnen hebben, want waarom zou zo'n toren minder waard moeten zijn dan een schilderij van Rem brandt. Niettemin wordt het steeds moeilijker om dergelijke bedragen voor restauraties beschikbaar te krijgen. Toch zal ook de toren van de Nieuwe Kerk binnen enkele jaren aan de beurt moeten komen. Wij zullen niet mogen rusten alvorens ook deze jongste van ons edele drietal weer in goede staat aan de toekomst kan 129

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 131