Voor een uiteenzetting over de geschiedenis van Nieuwe Gracht 17 moge worden verwezen naar een artikel in Haarlems Dagblad van 12 september 1972, dat werd samengesteld aan de hand van door de heer Van der Steur verstrekte gegevens. Ook in het door de firma Van der Steur uitgegeven periodiekje „Modenieuws uit de Kruisstraat" zijn interessante mededelingen te vinden over dit huis en de geschiedenis van het Haarlemse kleermakersgilde. Het meest merkwaardige is wel dat een voorzaat van de huidige be woner er in 1789 zijn meesterproef voor dit gilde deed. Zo boei end is nu monumentenzorg; men doet verrassende ontdekkingen en kan zelfs komen tot een onvermoede verwantschap met iets dat voorheen nauwelijks enige aandacht kreeg. Het winkelhuis Gierstraat 51 heeft een uit twee klokgevels be staand front. Het ondergedeelte bestond uit twee ramen met daartussen de toegangsdeur. Aan de gevel en de daken moesten enige herstellingen worden uitgevoerd. In combinatie daarmee is toen een betimmerde onderpui aangebracht, naar een ontwerp van architect J. van Brugge. Enigermate werd uitgegaan van de onder het pand 53 reeds aanwezige pui. Deze gevel is blijkbaar gelijktijdig met de andere twee gebouwd en vormt er een duide lijke eenheid mee. De ankers en de beugel aan de top wijzen er op dat ook deze derde gevel nodig een behandeling moet onder gaan. Over de aangebrachte onderpui van 51 kan verschillend worden geoordeeld. Het is eigenlijk meer een aanpassing dan een restauratie, omdat niet kan worden aangetoond hoe het vroeger precies was. Verwacht werd dat deze oplossing de levendigheid van het winkelgebeuren ten goede zou komen, maar tot nu toe valt daar niet veel van te bespeuren. Te Spaarndam werden in 1972 geen grote activiteiten op het ge bied van de monumentenzorg tentoongespreid. Belangrijk was wel dat eindelijk de reeds jarenlang leegstaande sluiswachters woning Oostkolk 3 in de steigers kwam te staan. De restauratie van het voormalige Haarlemmersluisje werd als voltooid door de aannemer Polderman opgeleverd. Architect J. H. Smidt had er in opdracht van de gemeente een plannetje voor gemaakt. In de 134

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 136