oorspronkelijke goten en lichter rood voor het midden gedeelte, maken een zeer verzorgde indruk, goed passend bij het histori sche karakter van de binnenstad. Gelukkig heeft men besloten een tweede parkeergarage te bou wen op een weinig zichtbare plaats in de Kamp achter het ge bouw aan de Gedempte Oude Gracht, waar tot voor kort de drukkerij Boom-Ruygrok gevestigd was. De bouw van een parkeergarage aan de Damstraat is voorshands van de baan. Wij hopen voor goed, want met het oog op het thans nog prachtige gezicht vanaf de overzijde van het Spaarne uit het oosten op de Grote kerk, het karakter van de huidige be bouwing van de Damstraat met omgeving èn verkeerstechnische bezwaren achten wij deze plaats voor een parkeergarage, welke zich daar als een vreemd element zou voordoen, volkomen on aanvaardbaar. Voor de toegankelijkheid van het verkeer tot de stad vanuit het oosten is een belangrijke verbetering tot stand gebracht door rea lisering van de oost tangent uit het oorspronkelijke structuur- en verkeersplan van 1962. Een offer heeft dit wel gekost, namelijk de demping van de Oostersingelgracht. Erkend moet worden dat de situatie moeilijk anders was op te lossen. Gelukkig is men er in geslaagd de Amsterdamse poort, welke nu nog slechts een functie van toegang voor voetgangers tot de binnenstad vervult, op aan vaardbare wijze met enig water er om heen, waarover een loop brug. in het geheel in te passen (afb. 2 en 3). Dat neemt echter niet weg dat men wel even schrikt van al het asfalt dat de plaats van de vroegere gracht is gaan innemen, om betere aansluitingen op de Papentorenvest en onder een nieuw viaduct in de spoorlijn Amsterdam-Haarlem door op de Oude weg aan het zeer drukke verkeer te kunnen aanbieden. Ongetwijfeld is hiermede ook de verbinding met het Industrie terrein aanzienlijk verbeterd. Maar het bekende gevolg van de demping is niet uitgebleven: de vroegere gunstige verhoudingen der aangrenzende bebouwingen met wegen en water zijn te niet gedaan (afb. 4 naar een foto uit 1960 en afb. 5 een van thans, beide genomen uit het noorden). Het is te hopen dat het stads beeld door een passende beplanting, liefst met bomen, ter plaatse 12

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 14