gewijd zijn aan de leef- en werksfeer, welke bij de Zuiderzee- cultuur behoort. Daartoe zullen ongeveer 130 woningen, bedrijfs panden etc. uit plaatsen rondom de Waddenzee en de voormalige Zuiderzee worden herbouwd. Deze objecten dikwijls zeer een voudig en soms primitief, maar daardoor juist representatief voor de oorspronkelijke Zuiderzee cultuur die op hun oorspronke lijke plaats om verschillende redenen niet gehandhaafd kunnen blijven, worden gered door in het buitenmuseum weer een functie te vervullen. De vernuftige methoden, die toepassing vonden om deze bouwwerkjes over te plaatsen, werden door spreker op levendige wijze aanschouwelijk gemaakt. Spannend was b.v. het transport in zijn geheel van een huisje, dat op het laatst bijna nog mislukte, toen het vaartuig, dat het vervoerde, niet dicht genoeg bij de wal kon komen. IJzeren balken werden vanaf de wal tot op de schuit onder het huisje gelegd, dat er zonder ongelukken overheen getrokken werd en op de fundering, welke reeds op de plaats van bestemming was gereed gemaakt, kon worden opge steld. Toen in een ander geval de heer Vroom de verkeerspolitie te Amsterdam verzocht een drukke straat tijdelijk af te sluiten voor het transport van een oude houtloods, kreeg hij ten antwoord, dat men wel kon zien dat hij uit een provincie-plaats als Enkhui zen kwam. De loods moest toen in kleinere delen gedemonteerd worden voor het vervoer. Opvallend was dat alle medewerkers, die bij de vaak zeer moei lijke en riskante werkzaamheden betrokken waren, met groot enthousiasme en volledige inzet deelnamen. Alvorens tot overbrenging van de gebouwtjes kon worden overge gaan, werden diverse plannen gemaakt voor het buitenmuseum, welke tenslotte leidden tot een eenvoudige, minst kostbare en voor de hand liggende opzet. 12 december De heer R. J. Spruit, secretaris van de Stichting Leidse Hofjes, gaf aan de hand van kleurendia's in een vlotte voordracht een beeld van die hofjes in hun samenhang met de Leidse geschiedenis in de 17de, 18de en 19de eeuw. Door niet slechts van de hofjes zelf, maar ook naar kaarten, prenten en schilderijen uit het Gemeente-archief en tevens van enige stads- 27

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 29