de problemen die haar werden voorgelegd te reduceren tot enkele simpele hoofdlijnen en bijzonder snel te kunnen denken en wer ken. Haar formuleringen waren altijd kort en helder en ze had een uitstekende voordracht. Het was prettig naar haar te luiste ren, mede omdat ze in haar uiteenzettingen altijd weer een lichte humor wist te mengen. Toen ik haar leerde kennen was de advocatuur voor haar geen dagtaak meer. Haar gezin en de politiek waren haar aandacht gaan opeisen. Ze behandelde nog maar een beperkt aantal zaken en ze kwam op ongeregelde tijden op kantoor. Maar als ze kwam vulde ze het kantoor met haar opgewektheid en gezelligheid. Haar verschijning deed ons steeds weer de zorgen van de praktijk voor een ogenblik vergeten. Daartoe werkte in hoge mate mede dat ze onder alle omstandigheden haar goede humeur en gelijk matigheid bewaarde. Zelfs wanneer één van haar zaken naar haar mening ontaardde in een langdurig dispuut over kleinighe den, wat voor haar ongeveer het ergste was wat gebeuren kon, wist ze ook daarover met grote opgewektheid te vertellen. In de loop der jaren zijn haar belangstelling en activiteit meer in de richting van de politiek gegaan, waardoor ze steeds minder tijd overhield voor de advocatuur. Ze heeft tal van politieke functies vervuld en daarin met verve de liberale beginselen ver dedigd. In de periode van 1958 tot 1962 is ze wethouder van Haarlem geweest, maar van al haar functies zijn het lidmaatschap van de gemeenteraad van Haarlem en het voorzitterschap van de liberale fractie haar ongetwijfeld het liefste geweest. Jarenlang heeft ze die functies met grote toewijding vervuld. De kwaliteiten die haar tot een goed advocaat maakten, kwamen ook op het politieke en bestuurlijke terrein tot uiting, Haar hel dere denkwijze, haar duidelijke formuleringen en haar ontwape nende persoonlijkheid drukten een zeer persoonlijk stempel op haar optreden en evenzeer haar vermogen om zich door niets uit het veld te laten slaan. Ik herinner mij dat bij gemeenteraadsver kiezingen - ik meen de laatste voor de oorlog - de liberale frac tie in de Haarlemse gemeenteraad was gereduceerd tot één zetel, terwijl mevrouw Scheltema als nummer 2 op de lijst stond. Hoe wel dat voor haar ongetwijfeld een grote slag betekende, kwam 36

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 38