over deze zaak gehad met Callier, want de oudste gedateerde schets in het parochie-archief is van 11 januari 1893. De archi tect zelf heeft verklaard, dat hij bij de wijding van zijn kerk te Nes aan de Amstel in 1891 Callier ontmoette. „Op de thuisreis had ik met hem een langdurig en diepgaand gesprek over kerkbouw en symboliek. Zeer waarschijnlijk is dit de aanleiding geworden, dat mij enkele jaren later werd opgedragen de bis schop van Haarlem van advies te dienen bij de keuze en het op meten van bouwterrein en het ontwerp ter hand te nemen voor een eigen St. Bavo-kathedraal".6 Deze oudste schets toont de plattegrond van een klassieke, gotische kerk met vijf beuken, vijf straalkapellen en verschillende suggesties voor de breedte van het transept en voor het al of niet bouwen van zijkapellen tussen de steunberen. De pastorie ligt ongeveer op de plaats, waar hij zich nu bevindt en aan de noordoostkant is een achthoekige (kapittel?)zaal getekend. Cuypers heeft in de tekening geschre ven: „Kruistoren met 2 westtorens of een grote westtoren (afb. 1). Zowel in het parochie-archief als in het Cuypers archief7 be vinden zich nog enkele schetsen, kennelijk uit dezelfde tijd waar in de aantallen straalkapellen, de zijkapellen, de torens en het aantal traveeën wisselen. Deze plannen hebben kennelijk Calliers goedkeuring niet kunnen verwerven, waarschijnlijk vanwege de hoge kosten met name de bijruimten zijn zeer uitgebreid en omdat door de grote breedte van de zijbeuken en de betrekkelijk geringe onderlinge afstand van de pijlers een groot deel van de gelovigen de plech tigheden aan de voornaamste altaren niet zou kunnen zien. En dat was een eis, die door de toen opkomende liturgische bewe ging met nadruk gesteld werd. Reeds in 1886 immers had vader Pierre Cuypers geschreven: „De kerk moet zooveel licht en lucht hebben als mogelijk is en zóó zijn ingericht, dat de gemeente overal den vrijen blik op hoofdaltaar en preekstoel hebbe ,8 In november 1893 zond pastoor Thunnissen van de St. Joseph- parochie een circulaire aan de geestelijkheid van het bisdom om geld te vragen voor de bouw van een kathedraal. Een terrein werd gevonden aan de Leidsevaart, waar binnen afzienbare tijd een woonwijk zou verrijzen. Een bezwaar was wel, dat de kerk 55

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 57