De torens op de tekening van De Bazel vertegenwoordigen met hun slanke, ineens en zonder verdeling in geledingen opgaande massa's een type, dat o.a. door Weber in Lierop gerealiseerd was, terwijl ook door P. J. H. Cuypers vergelijkbare westtorens gebouwd waren voor de Roermondse Munsterkerk van 1875- 1879.28 In Amsterdam bouwde P. J. H. Cuypers torens van deze vorm voor de kerk van Maria Onbevlekt Ontvangen („de Post hoorn") aan de Haarlemmerstraat in 1889. De inspiratiebron voor dergelijke torens met hun zo kenmerken de indeling door middel van lisenen en boogfriezen moet in het Rijnland gezocht worden bij kerken als die van Sankt Aposteln te Keulen en Sankt Georg te Limburg an der Lahn, die gebouwd werden in de late 12e en vroege 13e eeuw. De ijle spitsen van de St. Bavo, de Munsterkerk en „de Posthoorn" zijn dan een typisch negentiende-eeuwse toevoeging aan een ouder vormtype. Toen echter de koepel voltooid was, ging Joseph Cuypers andere oplossingen zoeken voor de torenbekroningen. Achtereenvolgens ontwierp hij in 1898 meloenkoepels met topgevels29 (afb. 20), in 1902 kegelspitsen. Dit kegelontwerp werd afgedrukt op de oorkonde,30 die uitgegeven werd om reclame te maken voor de heipalenactie om geld te verzamelen voor de afbouw van transept en schip. Het zal wellicht de Rotterdamse architect B. Hooykaas geïnspi reerd hebben, toen hij de kegelvormige torenbekroningen van de Hervormde v.m. Koninginnekerk aan de Boezemsingel ontwierp. Deze Koninginnekerk, gebouwd van 1904-1907 samen met M. Brinkman, toonde trouwens in meer opzichten verwantschap met de Haarlemse bisschopskerk, zoals in de ronde vorm van de apsis met dwerggalerij en de toepassing van verglaasde steen en meer algemeen om de inbreng van kleur geheel door het mate riaal te laten realiseren en dus geen schilderingen aan te bren gen.31 Het trekt de aandacht, dat Joseph Cuypers op hogere leeftijd - bij de voltooiing van de torens was hij 68 - weer teruggreep op zijn oudste ontwerpen, immers op de volgens ons oudste ont werptekening (afb. 9) draagt de noordertoren het uurwerk en wordt gekenmerkt door een sobere, simpele vormgeving, terwijl 74

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 76