HAARLEMSE MOEENS Molenkenners noemen Zaandam de molenstad van Noord-Hol land, ja zelfs van Nederland. Ik zal dit in het geheel niet gaan an bestrijden want het is een feit dat er in en om Zaandam elf en molens staan van diverse soorten. En de bekendste zijn wel de molens van de Zaanse Schans. :ne Haarlem is als „molenstad" minder vermaard ondanks het feit dat er in en rondom Haarlem maar liefst zeven molens staan. In Santpoort staat een heel bijzondere molen: De Santhaes aan de Wüstelaan. Deze achtkante bovenkruier deed vroeger dienst 14 als korenmolen. De Santhaes is al van verre te zien en als u ,.p. dichtbij staat is het een pracht molen. De stelling is van Friese 31. afkomst, elke maand draait de molen een dag, om het werk van vroeger niet helemaal te verleren. In Haarlem-Noord aan de Heussensstraat staat Haarlems' zeld zaamste molen: wipwatermolen De Stoop. Dit is een hoge ge- potdeksel de houten molen met stalen scheprad. De molen is waarschijnlijk tijdens het beleg van Haarlem gebouwd. De Stoop is zeer zeldzaam omdat er nog maar twee wipwatermolens in Noord-Holland te vinden zijn. En dan staat er aan het Zuider Buiten Spaarne molen De Een hoorn. Deze houtzaagmolen is uniek omdat er in héél Nederland nog maar vier paltrokhoutzagers zijn. Dan staan er aan de Mooie Nel twee achtkante bovenkruiers, die dienst hebben gedaan als poldermolen. De Slokop staat vlak onder Spaarndam, terwijl we in Penningsveer molen De Veer treffen. Helaas totaal weggerot maar de molen wordt gerestau reerd! Haarlem heeft nog twee molen wrakken. Aan de Glipperdreef heeft vroeger molen De Nachtegaal gestaan, daar is nu alleen nog maar het molenlijf van over. In de Waarderpolder staat de onderbouw van De Waardmolen of ook wel Jonge Willem ge noemd. Thans doet deze molen dienst als manege. Als laatste twee, de molens aan de Ringvaart. De grootste is molen De Vijfhuis. De molen is gebouwd in 1871 en ziet er niet meer zo florissant uit. 91 in

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1972 | | pagina 93