98 Onder de maalzolder bevinden zich de „graanzolders", voor op slag. De onderste twee kunnen gebruikt worden als woning, wat in „De Santhaes" niet het geval is. De steenzolder of de maalzolder, of wel de combinatie van beide, bevinden zich in de regel ter hoogte van de stelling. Boven de stortzolder is de „smeerzolder", waar de rollen ge smeerd kunnen worden waar de kap over draait. En daarboven de „kapzolder". Op de begane grond zijn twee stel grote staldeu ren, recht tegenover elkaar voor de in- en uitrij van de paarden met wagen die het graan aan- of afvoeren. Het laden en lossen geschiedt door middel van het luiwerk dat zich boven in de molen bevindt. Recht boven elkaar zijn in elke vloer vierkante gaten waardoor de zakken naar boven en naar beneden kunnen gaan. Elk gat is afgedicht met een dubbel klap- luik met een gat in het midden om het touw door te laten. Bij het hijsen van de zakken stoten deze zelf de twee halve luikjes om hoog. Na het passeren van de zak vallen zij vanzelf weer dicht. Het mulderswerk Vroeger was het verboden om in een bepaalde streek of een be paald dorp een windmolen (geen wind-watermolen) te bouwen. Men moest toestemming hebben van de ambachtsheer of andere bestuurder van de streek of van het dorp, die het „recht van de wind" had. Mocht er wel een molen gebouwd worden, dan kreeg men een zogenaamde windbrief. Naast het recht van de wind stond het recht van molendwang, het recht om van de inwoners van een bepaald gebied of dorp te verlangen dat zij hun koren bij de molen in dat gebied of dorp laten malen. Dit recht heet: „dwang- of banrecht". Beide rechten waren natuurlijk een aardige bron van inkomsten voor de lande lijke of stedelijke bestuurders. De Staatsregeling van 1798 maakte een einde aan het recht van molendwang en aan het windrecht als heerlijk recht. Vroeger werd het malen van graan niet in klinkende munt be taald; de mulder hield meestal op elke zak gemalen meel een zeker gedeelte af. De hoeveelheid die werd afgehouden was niet in elke streek gelijk, en deze wijzigde zich trouwens in de loop

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 100