103 Op de tegenzijde van een der bladzijden van zijn manuscript schrijft hij nog: „N.B. Alzo dit huis niet in tekening kan gebracht worden omdat het met burgerhuizen omtimmerd is, diende deze voorpoort, als zijnde een antiquiteit, niet vergeten te werden om nauwkeurig afgebeeld te worden en zorg te draagen, dat de twee verscheide jaartallen, waarop deze opmerking valt, duidelijk op hunne plaats gezet worden." Tot zover Pieter Langendijk in zijn beschrijving van vóór 1756, zijn sterfjaar. Hij meent dus, dat de poort in 1509 gebouwd is en, omdat het reliëf met het ziekenvervoer er op geplaatst is, uit het oude gasthuis aan het Verwulft (Grote Houtstraat), dat in 1576 afbrandde, afkomstig zou zijn. Het jaartal 1612 zou pas in de oude steen gehakt zijn, toen de poort, die nog steeds het jaartal 1509 droeg, aan het Groot Heiligland zou zijn geplaatst. Uit zijn beschrijving blijkt wel, dat de gasthuispoort toen een andere bouw dan de tegenwoordige had. Aan Langendijk's verlangen, dat die poort getekend zou worden, is echter, voorzover wij weten, niet voldaan: Geen tekening, ets of gravure is er tot nu toe van gevonden. Echter bevindt zich in het St. Elisabeth s Gasthuis een plattegrond uit 1754.6 Deze is door de timmerman van het huis, L. Overveen, op een paneel geschilderd. Het is het meest waardevolle topografische document van het oude gast huis. Op deze plattegrond is van de gasthuispoort, zoals dit met belangrijke gebouwen op oude kaarten meer gebeurde, niet het grondvlak, maar het voor-aanzicht afgebeeld (fig. 2). Aan deze afbeelding is vrijwel geen aandacht geschonken. Gemakkelijk vinden wij er het reliëf met het ziekenvervoer op terug. Hieron der kunnen wij nog met een weinig moeite het jaartal 1509 lezen, de cijfers tussen twee kroonlijsten in vier metopen geplaatst. Ba sement en kapiteel, voet en kroon zou Langendijk zeggen, van de halfronde pilaren zijn lichter van kleur dan de schacht; Langen dijk schreef immers ook, dat zij van wit marmer waren, terwijl de schacht van arduin was. De wapens van Haarlem en van het gasthuis zijn niet meer als zodanig te herkennen. Het zullen wel de lichtgekleurde verfplekken onder de boog zijn. - Wij zien hier de poort voor ons, zoals Langendijk deze beschreven heeft. Be-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 105