108 van C. van Noorde uit 1781 (fig. 3), dus kort na 1767, kunnen wij nagaan, waarin het werk van Willem den Hengst heeft be staan. De tekening van C. van Noorde geeft de tegenwoordige toestand vrijwel weer. Het is geen geringe verbouwing geweest! Het jaartal 1509 is met de metopen verdwenen. In plaats van twee kroonlijsten onder de fries is er nu één architraaf gekomen, waarop het jaartal 1767. Hierdoor is het reliëf gezakt. De twee arduinen halfronde pilaren met marmeren kapiteel en basement (kroon en voet) zijn vervangen door vlakke pilasters, die tot de architraaf reiken; zij zijn van hardsteen. De boog (archivolt) is dunner en de profilering, die bij Overveen nog even te zien was, is verdwenen. Hij wordt nu gedragen door hoekpilasters naast de omlijsting van de deuropening. Bovendien is een fronton aan gebracht. Kortom onze renaissancepoort van omstreeks 1600 is tot een 18e eeuwse poort in klassieke stijl herbouwd. Afgezien van het reliëf is er niets meer, dat aan de 16e of 17e eeuw her innert. Wel is het fraaie opschrift hetzelfde gebleven en de wapens van Haarlem en van het gasthuis nemen nog dezelfde plaats in. Het ijzeren hek, dat ook thans nog aanwezig is, staat open. Van een deur is op de tekening van Van Noorde niets te zien. Waarschijnlijk is in deze poort de deur pas later aange bracht. Deze poort heeft tot 1873 dienst gedaan. Toen werd het hoofd gebouw aan de Gasthuisvest geopend. Daar kwam toen de hoofd ingang. Van 1906 tot 1929 heeft de poort nog als ingang voor de polikliniek gediend. In het laatste jaar is hij voor goed gesloten. Er is een muur achter gemetseld. Het reliëf is omstreeks 1904 in meerdere kleuren geverfd geweest u. Het verdient aanbeveling dit, tot behoud van de steen, te herhalen. Behalve de geschiedenis van de gasthuispoort heeft het afgebeel de transport van een zieke in een mand onze belangstelling. Maar dit is een onderwerp op zichzelf. Een artikel echter over de gasthuispoort zonder aandacht aan dit merkwaardige beeld houwwerk te schenken, zou de lezer geen voldoening geven. Daarom willen wij thans nader op het afgebeelde ziekenvervoer ingaan.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 110