115 Het zilver van de „Warmond-collectie Voorwoord Toen in 1948 de Sint Bavo kathedraal te Haarlem een halve eeuw bestond, verscheen er een publikatie, waarin het interes sante doch door velen verguisde bouwwerk uitvoerig werd be schreven. Het deed de auteur van dat werkje, Joh. W. B. Beijk, verdriet de lezers erop te moeten wijzen dat de kerk tengevolge van haar betrekkelijk korte bestaansgeschiedenis nog niet be schikte over een goed gevulde schatkamer. Niemand had durven verwachten dat reeds een kwart eeuw later de bezoekers van de nieuwe St. Bavo in de tot een ware museum ruimte omgebouwde bisschoppelijke sacristie een buitengewoon boeiende collectie zilverwerk en paramenten zouden aantreffen. Deze kostbaarheden, grotendeels afkomstig uit het in 1967 ge sloten Groot-Seminarie te Warmond, werden dank zij de bemid deling van de bisschop van Haarlem mgr. Th. Zwartkruis voor expositie in de kathedraal beschikbaar gesteld. Een „Schatkamer commissie" werd in het leven geroepen om de permanente ten toonstelling voor te bereiden. De catalogus van de zilververzameling, die door mij in opdracht van de bovengenoemde commissie werd samengesteld, kon slechts tot stand komen dank zij de welwillende medewerking van diverse deskundigen. In het bijzonder betuig ik mijn erken telijkheid aan de heer J. A. J. M. Verspaandonk, archivaris van het Bisdom Haarlem en conservator van het Bisschoppelijk Mu seum aldaar. Voorts verschaften prof. Th. H. Lunsingh Scheur leer, J. Verbeek, dr. P. P. V. van Moorsel en L. G. W. Roosen mij talrijke informaties van kunsthistorische aard. De heer P. G. P. Meyboom verstrekte een aantal genealogische gegevens, voor het merendeel afkomstig van het Kon. Ned. Gen. v. Geslacht- en Wapenkunde (Coll. Polvliet). Tenslotte vermeld ik met dank baarheid, dat de waarnemend directeur van het Koninklijk Huis archief te 's-Gravenhage mij namens H.M. de Koningin in de gelegenheid gesteld heeft verschillende archivalia te bestuderen, met behulp van deze documenten konden enige in de catalogus behandelde aspecten duidelijker worden belicht.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 117