118 Franciscus ten Hulscher, „aartspriester onder de Rooms-Catho- lyken van het voormalig gewest Holland", voor de somma van ruim 10.000,- te Warmond „een van ouds zeer vermaarde Fransche kostschool voor jongeheeren bestaande in een luchtig en in t jaar 1779 voor het grootste gedeelte nieuw ge bouwd huis en erve 2. Het Warmonds Seminarie, dat in april 1799 zijn poorten opende „voor zulke jongelingen, die zugt hebben tot den priesterlyken stand" 3, heeft vooral in het begin een moeilijke tijd door moeten maken. Niet alleen namen talloze protestanten een vijandige houding aan, maar ook waren er katholieken, die de stichting van het Seminarie afkeurden en die onder meer oordeelden, dat Ten Hulscher hierbij te autoritair was opgetreden. Erger nog dan door tegenwerking werd het jonge Seminarie ge kweld door geldgebrek. De komst van de Fransen in 1795 en de daaruit voortvloeiende staat van oorlog met enkele van onze buurlanden, hadden een zeer nadelige invloed uitgeoefend op de economische positie van ons land. Geldelijke bijdragen bleven dientengevolge schaars, terwijl ook door de katholieke Lodewijk Napoleon minder hulp geboden werd, dan men had mogen ver wachten. In 1812 werd door het Franse gezag aan de Warmond- se studenten zelfs de verplichting opgelegd om de te Parijs ge stichte Keizerlijke Universiteit financieel te ondersteunen. Toen het door moeilijkheden zozeer gekwelde Seminarie in 1814 door de pas aan de macht gekomen Koning Willem I met een vorstelijke gift begenadigd werd, zal deze weldaad er dan ook niet weinig toe hebben bijgedragen, dat de hoop op een betere toekomst versterkt werd. De schenking van Koning Willem I Krachtens zijn besluit van 23 juli 1814 4 gaf Koning Willem I aan het Seminarie Warmond een aanzienlijke hoeveelheid kerke lijke kostbaarheden, die in het Amsterdamse Paleis op de Dam waren achtergebleven na het vertrek van Lodewijk Napoleon. Deze vurig-katholieke Fransman had zich in 1806, na zijn be noeming tot Koning van Holland, aanvankelijk te 's-Gravenhage gevestigd, waar hij in het Huis ten Bosch en op het Binnenhof

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 120