130 ters uit het Seminarie gaan" 63, werden reeds gedurende de eer ste helft van de negentiende eeuw verschillende misgewaden aangekocht, alsmede zilveren voorwerpen; hiertoe behoorden een viertal kleine kandelaars, een hostiedoos, een godslamp, een „ornament voor den stok van den ceremoniemeester" en een „wijwaterskwast met zilvere handhaaf" (cat. nr. 45). Deze gel den werden ook aangewend voor de bestrijding van de onkosten, die noodzakelijke reparaties met zich meebrachten. Aankopen van altaarzilver, zowel als van paramenten 64 zijn tot na de Tweede Wereldoorlog voortgezet. Daardoor zijn in de Warmond-Collectie behalve een keur van antieke kerkelijke kost baarheden tevens diverse moderne miskelken en cibories te vin den. Tot slot dient de niet onbelangrijke schenking van religieuze or namenten en misgewaden uit een der Haarlemse staties vermeld te worden, hoewel alle hiertoe behorende stukken reeds in de vorige eeuw in Haarlem zijn teruggekeerd. Toen in 1850 aan het voortbestaan van de statie van S. Bernard, beter bekend als de „Statie van den Hoeck", een eind kwam 65, werden de voorwer pen met een historische waarde aan het Seminarie Warmond afgestaan. Hieronder bevonden zich een „partij Bisschoppelijke kleederen met een goud kruis en zegelring, en met eene antieke staf met zilver gemonteerd", alsmede een collectie ge schilderde portretten, die hier buiten beschouwing zal blijven. De prachtige misgewaden zijn na enkele decennia aan het Bis schoppelijk Museum te Haarlem afgestaan, evenals de genoemde zegelring. Deze geëmailleerde gouden ring, die voorzien is van een groene edelsteen, draagt aan de binnenzijde het wapen van Paus Alexander VII (1655-1667). Hij heeft het stuk waarschijn lijk geschonken aan de beroemde Haarlemse pastoor Boudewijn Cats, die in 1662 verheven werd tot Aartsbisschop van Philippi. Aan deze geestelijke behoorde vermoedelijk ook het eenvoudige gouden kruis toe, dat in 1854 door het Seminarie werd overge dragen aan de toenmalige bisschop van Haarlem, die in 1870 tevens de „antieke staf met zilver gemonteerd" in bruikleen ont ving. Deze zeer oude bisschopsstaf, die van heiligenbeeldjes voorzien

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 132