163 De in accoladevormige punten uitlopende voet is versierd met een krans van opengewerkte bladeren; op de stam, die door een bolle nodus met visblaasmotieven wordt onderbroken, is traceer- werk aangebracht. In het midden van de bovenbouw bevindt zich een vergulde „kapel", waarin de lunula geplaatst kan worden. Aan weerszij den hiervan staat op een voetstuk een vergulde vrouwenfiguur onder een hoog oprijzend dak, dat voorzien is van luchtbogen, pinakels en een finaal; de linker vrouw, die een kruis in de hand houdt, symboliseert het Geloof, de rechter, met een anker uitge rust, de Hoop. Te midden van een soortgelijke entourage is bo venop een verguld beeldje geplaatst van Christus, die met zijn linkerhand een zegenend gebaar maakt. Onder de voet staat de signatuur „VERBERCKT ANTWER PEN 1841". Hoogte: 64 cm. Merken: Minervakop naar rechts (Rosenberg IV, no. 4995) harp (1-ste gehalte) (Rosenberg IV, no. 4993) meesterteken: V, waarboven puntjes Herkomst: vermoedelijk Aankoop „Duinzigt" (1907). MONSTRANS 27 Verguld Op de met geëmailleerde medaillons en edelsteentjes versierde zeslobbige voet staat een gecanneleerde schacht met een kapiteel, dat uit omkrullende bladeren en druiventrossen is samengesteld. Hierop is een Mariabeeld geplaatst, dat geflankeerd wordt door engelen, die met een wierookvat zwaaien. Deze laatsten zitten geknield op een krulvormig ornament, waaraan twee medailles hangen met borstbeelden van „S. Gregorius", „S. Thomas A", „S. Ioannes CA" en „S. Laurent". Boven de Mariafiguur verrijst een cirkelvormig lichaam, om geven door stralen. Het centrum wordt gevormd door een custo de met daaromheen de symbolen van de vier Evangelisten. Aan de achterzijde is onder meer de tekst van Genesis III, 15 ge graveerd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 165