14 dige groep negentiende-eeuwse huizen. Een ander verlies werd geleden door afbraak van de villa Zijlweg 192 - in de volksmond ook wel de „Olifant" genoemd. Dit huis - een opmerkelijke verschijning in de ontwikkeling van de bouw kunst gedurende het eerste kwart van de twintigste eeuw, waar van Haarlem slechts weinig goede voorbeelden bezit - werd in 1921 gebouwd naar een ontwerp van de Haarlemse architect Aug. M. J. Sevenhuijsen. Tevergeefs heeft de Schoonheidscom missie gepleit voor behoud van dit pand. Terecht stelde zij dat sloping alleen verantwoord is bij absolute noodzaak èn wanneer de nieuwe bebouwing, welke er voor in de plaats komt, in har monie met de omgeving minstens een gelijkwaardige, maar liefst een nog betere kwaliteit garandeert. De commissie heeft dan ook gemeend B. en W. in overweging te moeten geven in de bouw verordening een artikel te doen opnemen op grond waarvan in dergelijke gevallen regelend zal kunnen worden opgetreden. Grote ongerustheid bestaat ten aanzien van het lot dat de kerk van O.L. Vrouw van de Rozenkrans en H. Dominicus aan het Spaarne bedreigt. Deze driebeukige neogotische kruisbasiliek werd in de jaren 1883-1885 gebouwd door de architect E. J. Margry (1841-1891) leerling van dr. P. J. H. Cuypers. Dit ge bouw beheerst met haar toren naast de voorgevel het stadsbeeld aan het Spaarne nabij de Langebrug. Ook hier staat te vrezen dat in geval van sloop wat er voor in de plaats komt geen ver betering zal betekenen doch veeleer het vertrouwde stadsbeeld zal bederven. Wij volgen dan ook nauwlettend wat er zal ge beuren en hopen op een mogelijkheid tot behoud. Ontwikkeling van de Vereeniging „Haerlem" in 1973 Ook in dit verslagjaar is ons ledental ten opzichte van het jaar daarvoor toegenomen. Per 1 januari 1974 bedroeg het 1210. Rekening houdend met de mutaties, welke zich elk jaar voor doen, mag gesproken worden van een gestadige groei. Dit is wederom te danken aan de inspanning van verschillende onzer leden, die nieuwe leden hebben aangebracht. Tevens blijkt uit deze groei dat de belangstelling voor cultuurhistorische en esthe-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 16