216 Canonborden: Drie lijsten met enige teksten van de H. Mis, o.a. uit de Canon genomen (woorden van de Consecratie). Zij wer den op het altaar geplaatst om de priester bij het uitspreken van deze formules een geheugensteuntje te verschaffen. Chrismatorium: Een uit drie busjes samengesteld voorwerp, waarin de bij de toediening van de diverse Sacramenten gebruik te Heilige Oliën bewaard werden. Ciborie: Een van een deksel voorzien voorwerp, dat doorgaans de vorm heeft van een kelk. De ciborie wordt gebruikt voor het bewaren van geconsacreerde Hosties. Godslamp: Een aan kettingen opgehangen olielamp, die men laat branden bij de plaats, waar het H. Sacrament bewaard wordt. Hostiedoos: Doos, waarin de nog niet geconsacreerde Hosties bewaard worden. Kelk: Voorwerp, waarin tijdens de H. Mis door de priester wijn geconsacreerd wordt, die door de hierover uitgesproken woorden verandert in het bloed van Christus. Lunadoos: Doos, waarin de lunula wordt opgeborgen, wanneer deze niet in de monstrans is aangebracht. Lunula of Luna: Halvemaanvormige houder voor een geconsa creerde Hostie, die in de monstrans geplaatst wordt. Missaal: Een veelal met zilver beslagen misboek, dat op een daartoe bestemde lezenaar op het altaar geplaatst wordt. Monstrans: Voorwerp, dat voorzien is van een custode of cilin dervormige houder, waarin een reliquie of een geconsacreerde Hostie aan de gelovigen getoond wordt. Pateen: Een ronde schotel met een nauwelijks verdiept plat, die op de kelk gelegd wordt. Reliquiarium: Voorwerp, waarin stoffelijke overblijfselen van een Heilige of van een Heilig object (bijv. van het kruis) aan de gelovigen getoond worden.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 218