20 19 februari Op initiatief van onze Volkskunde Commissie en dank zij de bemiddeling van haar secretaris de heer Beijk, hield de heer J. van Dorp, conservator van het Visserijmuseum te Vlaardingen, een lezing over een bijzonder folkloristisch onder werp: „Noordzeevissers en Volksleven". De beroepsvisserij op de Noordzee heeft talrijke sporen nage laten in het volksleven en de taal van Nederland. Hoewel de bibliografie over de Volkskunde van de Noordzeevisserij 330 nummers omvat, zijn daaronder maar weinig monografieën. De voordracht was dan ook grotendeels samengesteld uit kantteke ningen, deels stammend uit eigen waarneming en herinneringen (spreker is geboortig uit een oud Vlaardings/Schevenings vissers geslacht), deels uit de praktijk in het museum. De verzuchting van „Kniertje": „de vis wordt duur betaald" geldt nog steeds, want ook thans vergaan er nog vissersschepen. Voor het vissers leven bestaat maar een geringe belangstelling, hetgeen te wijten is aan onwetendheid. Meer publikaties zijn dan ook dringend ge wenst. Het besloten karakter dat de vissersgemeenschappen van ouds her kenmerkte, werd pas in de eerste helft van deze eeuw door broken. Naast de opvallend negatieve aspecten van zo'n besloten gemeenschap, welke tamelijk bekend zijn, waren er ook positieve zoals gemeenschapszin en vanzelfsprekende hulpvaardigheid. De godsdienst welke meer was dan een inhoudloze vormendienst, nam een overheersende plaats in. Nieuwe ontwikkelingen werden door het conservatisme tegen gehouden. Zo leidde de invoering van een nieuwe zangwijze van de psalmen in de 18e eeuw tot een rel welke drie jaar duurde en in het hele land bekend werd. Ook de introductie van nieuwe vaartuigen (beugsloep, logger) en vis tuig (puntbreel, treilnet) verliep uiterst moeizaam. Langer dan elders hebben de traditionele klederdrachten in de vissersplaat sen stand gehouden. De vrouw vervulde een belangrijke rol in het vissersgezin. Angst en het beruchte „wachten" na ongunstige berichten vervulden haar met overheersende emotie. Ons respect voor de Nederlandse vissers wordt afgedwongen wanneer wij ons rekenschap geven van het harde leven aan boord, vooral tijdens de wintervisserij, het plichtsbesef en de vanzelfsprekendheid

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 22