230 Bij de bouw van de loods, omstreeks 1872, heeft men nl. het voorhanden zijnde van afbraak afkomstige, nog bruikbare hout verwerkt, zonodig aangepast. Rechts achter in de loods zijn twee rijen porren duidelijk zicht baar hoger dan de andere en de stijltjes dus dienovereenkomstig korter. Terwijl de erop gelegen dwarsbalken van kleiner formaat en bedisseld zijn. Een en ander doet vermoeden dat dit gedeelte misschien van een kleinere loods elders afkomstig is. Volgens de heer Peltenburg Sr. is aan de loods sinds de bouw, behoudens enkele reparaties, niets veranderd. Dit type gebouw met verhoogde middenpartij werd in de tweede helft der vorige eeuw nogal eens gebouwd. Ook de zo kunstig uitgezaagde windveren wijzen op die tijd. Uiterlijk heeft de loods veel weg van een basiliek (met lichtbeuk in het midden). In 1918 werden beide werven, bij gebrek aan voldoende orders gesloten en schakelde het bedrijf geheel over op de houthandel. Vond vroeger het vervoer van hout plaats met schepen, nu rijden grote vrachtauto's met aanhangers af en aan. De loods werd sinds 1918 alleen voor houtopslag gebruikt. Bij al te zware belasting van de zolder, die daar natuurlijk niet op berekend was, plaatste men extra, op tegels geplaatste stijltjes onder de balklaag van deze zolder. Uit talrijke Europese landen betrok men hout: grenen en vuren uit Finland, Rusland, Zweden en Duitsland en andere houtsoor ten op bestelling. In de laatste oorlog kwamen er zelfs beuken en iepen uit Joegoslavië. De familie Peltenburg bracht sinds 1827 het bedrijf, dat nu in handen is van de vijfde generatie, tot grote bloei. Dank zij de schenking van de directie bezit het Openluchtmuseum een fraaie loods. Maar bij deze schenking bleef het niet. Er volgden nog een ouderwetse houtwagen (laadvlak 1,10 x 4,35 m), twee hout karren (laadvlak 0,55 x 4,20), drie windassen om schepen mee te lichten en de toezegging van administratieve bescheiden van het bedrijf sedert 1827. Al met al een serie welkome aanwinsten voor het Openluchtmuseum! J. A. van Beelen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 232