234 kelder. Hoewel deze toevallige ontsluitingen in geologisch, ar- chaelogisch en historisch opzicht geen spectaculaire vondsten opleverden en het onderzoek tot veelal losstaande waarnemingen beperkt bleef, werd toch enig nader inzicht in de voorgeschiede nis van deze voor onze stad zo bijzondere plek verkregen. Daar naast zal deze informatie voor een eventueel verder onderzoek wellicht van nut kunnen zijn. Het gebied dat thans de Grote Markt beslaat, maakt geologisch gezien deel uit van het Oude Duinlandschap. Dit is in Haarlem en omgeving aanwezig als een tamelijk smalle, ongeveer noord zuid gerichte duinzandrug, die in het westen, noorden en oosten wordt begrensd door veen, dat op een aantal plaatsen weer met klei is bedekt. Het centrum van de stad, waarbinnen wellicht ook het oudste stadsdeel ligt, bevindt zich op de zandrug. Deze was echter te smal voor de grote uitbreidingen, die de stad in de loop der eeuwen onderging, waardoor de uitleggingen voor een belangrijk deel op het veen plaatsvonden; het laatste ging ge paard met belangrijke ophogingen van deze relatief laaggelegen gebieden. Ter verduidelijking van de geologische ligging is op fig. 1 een oost-west profiel door de duinzandrug ter hoogte van de noord zijde van de Grote Markt weergegeven. Het profiel, geconstru eerd aan de hand van boringen en enkele ontsluitingen, geeft aan dat de kern van de rug bestaat uit zeezand (strandzand), d.i. zand, gekenmerkt door het voorkomen van schelpen. Ten tijde van de vorming van dit zandlichaam, ook wel strandwal ge noemd, lag de noordzeekust bij Haarlem, terwijl in het noorden voorbij de plaats waar nu de Slaperdijk ligt, het IJ zich reeds als een estuarium aftekende. De strandwal sloot in het oosten een gebied af, waarin de zee vanuit het IJ-estuarium aanvankelijk nog invloed kon uitoefenen, later niet meer, waardoor veengroei op ging treden (fig. 1, rechts). Waarschijnlijk reeds gedurende de vorming, maar vooral na de voltooiing (meer dan 4000 jaar ge leden), vond op de strandwal duinvorming plaats. De aanvoer van zand werd echter beëindigd toen zich aan de zeezijde een volgende strandwal vormde, waar nu de plaatsen Santpoort, Bloe-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 236