240 vallen komen spitsporen aan de basis voor. Foto 2 geeft een voorbeeld van dit zand, zoals het voorkomt ten noorden van de Lepelstraat. In deze omgeving is de gelaagdheid sterker en het aandeel aan humeus materiaal groter dan noordelijker het geval is, de zanden zijn daar schoner en lijken op omgewerkt duin zand. Opvallend is de armoede aan archeologica. Slechts enkele fragmentjes aardewerk en stukjes bot werden waargenomen. De laatste zouden op begravingen kunnen wijzen, maar slechts op een enkele plaats werd hiervoor een iets duidelijker aanwijzing verkregen. Mogelijk gaat het hier voor een belangrijk deel om ophogingsmateriaal. De enkele verzamelde aardewerkfragmentjes, die voor een deel a-typisch zijn, geven de eerste helft van de veertiende eeuw als jongste datering, terwijl een aantal scherfjes nog uit de dertiende eeuw kan dateren. Een oudste aardewerkscherfje 3 werd verzameld in de ontgraving t.b.v. de aanleg van de pompput voor een brandblusinstallatie. Het is afkomstig uit de basis van het middeleeuwse deel van het profiel I (fig. 2), t.w. beneden het aangegeven humeuze laagje. Daar het scherfje, dat in de 9e tot de 10e eeuw gedateerd kan worden, in een doorgespitte laag voorkomt, dateert het deze laag zelf waarschijnlijk niet. Wel maakt het aannemelijk, dat in deze tijd in de nabije omgeving bewoning plaatsvond, waardoor het vroege bestaan van Haarlem, hetgeen uit de goederenlijst van de St. Maartenskerk te Utrecht zou kunnen blijken, enige ar cheologische bevestiging krijgt. Afwijkend is het profiel aan de noordzijde van de Grote Markt bij de lokaties A en B t.o. „Brinkmann". Hier bevindt zich dicht boven het ongestoorde deel van het profiel een humeuze laag met aardewerk- en botrestjes, waarschijnlijk op te vatten als woonlaag (zie foto 3), die in wisselende dikte over verscheidene meters kon worden waargenomen. De aardewerkscherfjes (w.o. „Andenne" en „Pingdorf") dateren de laag in de 12e tot 13e eeuw. Ook enkele scherfjes uit de basis van het middeleeuwse deel van het profiel bij C (zie foto 4), waar een woonlaag minder duidelijk is ontwikkeld, wijzen op een dergelijke datering. Een geheel ander type profielopbouw bevindt zich tegenover de uitgang van de Smedestraat, o.a. bij punt E, maar ook nog ver-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 242