246 zijde van het Spaarne, vinden in deze eeuw meer ophogingen plaats. Op de Grote Markt zal dit waarschijnlijk wel in diverse perioden hebben plaatsgevonden en zal dit voor een deel door het destijds bestaande hoogteverschil noodzakelijk zijn geweest, hetgeen o.a. uit het volgende kan blijken. Het hoogste punt in de directe omgeving van de Grote Markt vinden we nu nog langs de Riviervismarkt. Dat de voorganger van de huidige Sint Bavo- kerk in deze omgeving stond, is een aanwijzing dat dit reliëf oorspronkelijk ook reeds bestond. Bij de bouw van de huidige Sint Bavo, hetgeen om de bestaande oude kerk maar voor een groot deel ten westen van deze plaatsvond, heeft dit verschil in hoogteligging mogelijk een rol gespeeld. In verband met de bouw van het westelijke gedeelte van het schip in de tweede helft van de vijftiende eeuw, waarbij de Grote Kerk zijn huidige gedaante verkreeg, schrijft Allan (deel III, pag. 91): „Bij de laatste ver bouwing, of liever vergrooting, heeft men, blijkens de daarvan bestaande en later te noemen posten in de K. registers, den vloer der oude kerk verlaagd; terwijl men dien van het nieuw gebouw de gedeelte heeft opgehoogd, waardoor de lompe en ruw afge werkte voetstukken der kolommen, die thans het koor omgeven (voor zooveel zij uit metselwerk bestaan), zijn bloot gekomen." Hoewel het geciteerde verband houdt met hetgeen zich binnen de kerk afspeelde, lijkt het goed mogelijk dat dit in aanleg toch ver band hield met een oorspronkelijk bestaand verschil in hoogte ligging. Om de ophogingen in de richting van de Grote Markt enigszins te beperken heeft men het oorspronkelijke bouwpeil verlaagd. Verder is nog vermeldenswaard het voorkomen van zeer zwaar metselwerk in de Lepelstraat. Dit werd bij de rioleringswerkzaam heden aangetroffen en bleek langs een groot deel van de west gevel van de Grote Kerk aanwezig te zijn (zie foto 5). De vraag of dit nog funderingsresten zouden kunnen zijn van een toren die men hier ooit van plan is geweest te bouwen, lijkt moeilijk te beantwoorden. Hoewel Allan niet vermeldt, dat er voor de bouw van een toren ooit anders dan van een daktoren sprake zou zijn geweest, geeft hij wel aan dat er voor de bouw van de huidige kruisingstoren - inclusief het fiasco met de in steen uit-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 248