23 als het sedert eeuwen door de familie Van Tuyll van Seroosker- ken werd bewoond en waar veel mooie en interessante zaken te zien zijn, was bijzonder boeiend. Aan de deelnemers werd een kop koffie aangeboden. Hierna kon nog de unieke slangenmuur naast het poortgebouw langs de oude moes- en fruittuin van het kasteel bewonderd wor den. Vervolgens werd de tocht voortgezet naar Zeist. Uitgestapt werd vóór het in 1686 voltooide, door Willem Adriaan graaf van Nassau-Odijk op oude fundamenten gebouwde slot. Dit drie verdiepingen hoge gebouw met twee recht vooruitspringende zij vleugels heeft, na recente restauratie, thans de bestemming tot cultureel- en congrescentrum gekregen. Vanaf het slot werd via het grootse voorplein over de Slotlaan in de richting van het dorp gelopen. De links en rechts gelegen ruime 18de-eeuwse pleinen van het Broeder- en Zuisterhuis van de Hernhutters met hun statige 18de-eeuwse gevels werden zeer bewonderd. Het Broederhuis werd na een brand uitstekend gerestaureerd door de architect Van Asbeck en dient sinds kort tot kantoor van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Het klare, witte, klassieke interieur van de aan de noord-westzijde gelegen kerkruimte kon bezichtigd wor den. De lunch werd gebruikt in Restaurant De Hermitage. Tijdens dit gezellig samenzijn vervaardigde ons lid E. C. J. Lubberdink, een ode op rijm aan Amerongen. Gesterkt werd de reis voortgezet naar dat bekoorlijke dorp. Het raadhuis is daar gelegen aan de Hof, een plein met oude bomen, welke de laat-gothische her vormde kerk met rijzige en zeldzaam fraaie toren omringen. Het gezelschap werd er ontvangen door de burgemeester jhr. mr. O. R. van den Bosch, vergezeld van zijn echtgenote. Ook was wet houder G. J. van Barneveld aanwezig. Aan de hand van kaarten gaf de burgemeester een interessante uiteenzetting over de ont wikkeling van zijn dorp en over de vele restauraties welke wer den uitgevoerd. Nadat wij genoten hadden van de aangeboden thee, leidde de burgemeester het gezelschap door het dorp rond. De heer dr. D. H. Peereboom Voller, burgemeester van Bloemendaal, die zich

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 25