253 Grootvader Dirck Anthoniszoon werd in de transportakte van 1615 aangeduid als zijnde „in zijn leven poorter deser stadt Haerlem" doch hij was persé van huis uit geen echte Haarlem mer. Zijn zoon Harmen kwam dikwijls voor met de toevoeging „van 's-Hertogenbosch", en in de transportakte van 1615 werd diens broer Jan vermeld als te zijn „van Goch Dit alles wijst pertinent op een zwervend bestaan van het ouderpaar alvorens zij zich tenslotte definitief in Haarlem vestigden. Speciaal Goch was een der toevluchtsoorden voor om den gelove wegtrekkende Vlamingen. Door enkele toevoegingen achter de namen van som mige De Bitter's krijg ik de indruk dat het hier om een in étappes wegtrekkende Antwerpse familie handelt. Waar dergelijke fami lies, zich in den vreemde vindend, dikwijls hechte zakenrelaties werden en onderling huwelijken sloten, denkt men onwillekeurig aan de ouders van Frans Hals die zich tegen het emde der jaren tachtig eveneens in Haarlem nederzetten en wier zoon Frans later in het huwelijk treedt met Anna Harmansdochter. Genealogisch fragment I. Dirck Anthoniszoon mogelijk afkomstig uit Antwerpen?, be graven te Haarlem 9-5-1599, heeft verblijf gehouden te Goch en in 's-Hertogenbosch, daarna definitief gevestigd te Haarlem, is daar poorter geworden, van beroep bleker zoals blijkt uit zijn begraaf-inschrijving. Treedt reeds te Haarlem op als getuige in 1580 bij de doop van Catharina de Bitter Jan Hermanszoonsdr., een nichtje van zijn vrouw; nogmaals als doopgetuige bij zijn eigen kleindochter Elisabeth Har- mensdr. op 16 december 1593. Hoogstwaarschijnlijk ge huwd met Lysbeth Hermansdr. de Bitter, zuster van voor noemde Jan Hermansz. de Bitter. Van hun kinderen volgt hier slechts: II. Harmen Dircxzoon, bij zijn huwelijk alsmede bij de dopen zijner kinderen genaamd „van den Bosch", begraven in de St. Bavo of Groote Kerk 27 september 1607. Evenals zijn vader was hij bleker van beroep, dit blijkt uit de begraaf- inschrijving van zijn vrouw en jongste kind. Zijn ondertrouw werd aangetekend te Haarlem op 6 december 1588, zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 255