24 reeds bij de ontvangst in het raadhuis bij de excursie had aan gesloten, was zo vriendelijk zijn buitenhuis te Amerongen, dat een aardige gevel aan de Hof heeft en gerestaureerd en verbouwd werd door zijn zoon, voor de deelnemers open te stellen. De rondgang werd beëindigd met een bezoek aan het kasteel dat in 1676 werd herbouwd naar plannen, toegeschreven aan Maurits Post, de zoon van Pieter Post. Als ridderhofstad werd het kasteel Amerongen reeds in 1166 vermeld. Het is door grachten om ringd. Een dubbele brug, geflankeerd door twee beelden, voert naar de hoofdingang op de bel-etage en daaronder naar de dienstingang. Het statige huis heeft een voorname inwendige indeling en is bij zonder mooi en kostbaar ingericht. Vanaf de bovenverdieping kan men van een fraai uitzicht op tuin en voorgebouwen genie ten. Zeer voldaan werd door de deelnemers de thuisreis aanvaard. Eind oktober, begin november hield de secretaris twee cause rieën, welke met elkaar samenhangen, maar wel elk een afzon derlijk geheel vormen, zodat zij desgewenst naar keuze konden worden bijgewoond. 24 oktober 1. De brug als bindende element in de samenleving en als bijdrage tot de schoonheid van stad en landschap. Het bouwen van een brug is in beginsel eenvoudiger dan van een huis. Een brug is een enkelvoudig probleem: hoe een land weg te voeren over het water. De verkeerseisen en situering zijn bepalend voor afmetingen en constructie van de brug. Toch zal blijken dat dit vaak niet zo eenvoudig is. Ver uit boven het materieel-constructieve gaat echter de beteke nis van het verbindend karakter van de brug. Dit bindend ele ment heeft in het maatschappelijk en geestelijk leven steeds een belangrijke rol gespeeld: in de menselijke gedachten en gevoels wereld is het van symbolische betekenis. In dit verband werden enige legenden en verhalen aangehaald. Daaruit blijkt ook be duchtheid dat het slaan van een brug een ingreep in de natuur lijke staat van zaken kon betekenen, welke hogere machten niet welgevallig zou kunnen zijn. Er werd dan ook op bezwerende priesterlijke begeleiding een beroep gedaan. Vandaar de Ro-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 26