274 eens op terug in het kader van de landmeetkundige en kartogra- fische werkzaamheden van Symon Meeusz. Op deze plaats inte resseert ons een post waaruit blijkt dat Symon een bedrag van maar liefst 300 pond fourneerde, waarvoor hij een rente terug ontving: „Van Simon die lantmeter woonende tEdamme ende die voorn, waersluyden den XXVIIP" in aprille XVC veertich nae gemeen schrijven van hem ontfangen ende genomen hebben drie hondert ponden van XL grooten Vlaims tpont up renten ter losse den pennincq zesthien, alst blijct bijden brieven die sij den voorn. Simon dairvan verleent ende ge geven hebben, verseeckert upte landen vande voirs. Ys- brandt ende Jacob, dairomme alhier dieselve: IIP pond" (RA Haarlem, Aanwinsten nr. 546 fol. 4 ro). Bij gebrek aan verdere gegevens en aan vergelijkingsmateriaal kunnen we slechts opmerken dat Symon Meeusz. tot de gegoede burgerij van zijn woonplaats heeft behoord. Meer gegevens om trent het leven van Symon Meeusz. hangen samen met zijn werk zaamheden als landmeter-kaartmaker. Wij vatten ze in het kort samen: a In 1532 voltooide hij opmetingen van vroonlanden bij Alk maar, welke door Marten Cornelisz., gezworen landmeter van Rijnland, Pieter Jacobsz., monnik van het klooster Thabor (Oost-Friesland), e.a. begonnen waren. De opdracht hiertoe was verstrekt door Adriaen Stalpaert, rentmeester-generaal van West- Friesland, Tessel en Wieringen, die in zijn rekening meedeelt dat hij registers der opmetingen heeft laten aanleggen. Er zijn ook kaarten gemaakt - mogelijk door Symon Meeusz.? - want Stal paert deelt mee dat hij door Cornelis Buys een „dobbelt" heeft laten maken van de twee kaarten der vroonlanden onder Koe dijk, Sint-Pancras en Oudorp (Belonje 1928/35; juiste bronver meldingen: ARA 's-Gravenhage, kaartverzameling inv. Hingman nrs. 2507 en 2508; ibidem, Grafelijkheidsrekenkamer van Hol land, Rekeningen nr. 1160 fol. LXIX-LXXI, nr. 1221 fol. CLV- CLX). b In 1533/34 deed Symon Meeusz. een aantal opmetingen in opdracht van Jan van Scagen, rentmeester van de Hondsbossche

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 276