297 In het Gemeentearchief van Haarlem zijn een reeks bloemen- registers, aanvangende in 1774 aanwezig, waarin alle bloembol lenveilingen tot 1810 staan opgetekend. Te O verveen werden in de laatste jaren van de 18e eeuw de veilingen steeds gehouden door Frans van Velsen, zoals uit die registers blijkt2. Hij was ook een bekend anemonenkweker, en won zelfs dubbele anemo nen uit zaad, waarmee hij zo geheimzinnig was, dat hij zijn tuin aan de Rampenlaan door een hoge schutting omgaf, om ze aan het oog der vakgenoten te onttrekken3. Er werden door hem dan ook vele prijzen op tentoonstellingen gewonnen. Het ver haal gaat ook dat hij altijd met een grote strooien hoed liep, dat hem de bijnaam „de zaaihoed" bezorgde. Of was dat, omdat zijn kwekerij „Zaailust" heette? Overveen was in die jaren nog een mooi en landelijk dorp tegen de bossen van het binnenduin gevleid. U moet er die prachtige etsen van Cornelis van Noorde en H. Spilman maar eens op nakijken (uit 1761) van Elswout en Kraantje Lek en de Zijlweg 4. Maar daar woonden wel mensen, die door hun bollenexport in ternationaal waren georiënteerd. De handel verliep in die dagen nog veelal via buitenlandse handelshuizen en dikwijls standaard catalogi. Eerst rond 1820 ging iedere firma haar eigen prijscou rant uitgeven 5. Maar b.v. de peetoom van onze Peter (Pieter van Velsen 1785-1833), die tezamen met zijn zwager Gerrit Eldering een bedrijf had, gaf al tussen 1790 en 1800 een heel originele catalogus uit van een smal vel papier met twee bladzijden, in meer talen. Behalve die oom Pieter had onze Peter nog twee ooms en drie tantes van vaderszijde in Overveen wonen. Getrouwd met onver valste bollenfamilies. Oom Anton (geboren 1752) met Helena Faasen; tante Marijtje (geboren 1763) met Albert van der Veldt; tante Grietje (geboren 1765) met Jan Bos; en tante Martijntje (geboren 1756) met Barend Aussem. En dan oom Jan (geboren 1751), die met Maria van der Veldt trouwde, en in de Haarlemse Courant van 21 juli 1807 de volgende familie-advertentie plaats te: „Door Gods Zegen is hedenmiddag mijn geliefde huisvrouw Maria van der Veldt voorspoedig verlost van een welgeschapen dochter, zijnde dit ons beider twintigste kind." De grafsteen van

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 299