28 toegang gaven, tijdelijk wegneembaar te maken: ophaalbruggen, wipbruggen, valbruggen, basculebruggen. Hierdoor ontstond een nauw verband tussen brug en architectuur. Zolang de ommuurde stad - zoals ook onze oude veste Haarlem - zich als een zelf standig geheel aftekende tegen het omringende land, bleef dit beeld, dat tevens een stedebouwkundige eenheid vormde, ge handhaafd. In ons land spelen daarin ook de waterpoorten een boeiende rol. Hoe belangrijk een brug kan zijn voor een plaats, welke door haar ligging anders geïsoleerd zou blijven, blijkt uit het boek van de Nobelprijs winnaar, de Joegoslavische schrijver Ivo Andric: „De brug over de Drina", welke de christelijke met de moham medaanse wereld verbond. Het boek eindigt met de vernietiging in 1914 van deze mooie, van natuursteen gebouwde brug, welke zo'n belangrijke plaats in het leven van de bewoners van het stadje Visegrad innam. De verwoesting van enige bruggen in de laatste wereldoorlog is behandeld in het boek „Het land achter Gods rug" door A. den Dolaard en in de roman „Le pont de la rivière Kwai" van Pierre Boulle, waarvan een film is gemaakt. In ons land ontstonden steden vaak langs rivieren. Waar han delswegen te land deze kruisten, was een verbinding nodig. Ook steden hebben tegenstand ondervonden als ze daarvoor een brug wilden bouwen, zoals Kampen. Soms waren steden ook oor spronkelijk of door uitbreiding ter weerszijden van een rivier gelegen, zoals Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Maastricht met Wijk. In het stadsbeeld dier plaatsen speelden bruggen een voor name rol. Ook elders hebben bruggen in het stedelijk leven een belangrijke plaats ingenomen. Vaak werden op die bruggen bouwwerken voor handelsdoeleinden en woningen opgetrokken. Deze bebouwing - hoe boeiend soms ook - is in strijd met de typische kenmerken van een brug, zoals genoemd in de eerste causerie. Een aanverwante vorm is overbrugging van een straat of kanaal voor onderlinge verbinding van gebouwen. Sedert de Renaissance is een element van decoratie in de Euro pese bruggenbouw doorgedrongen. Oosterse invloed, voorname lijk uit China en Japan doet zich gevoelen, maar wordt op eigen westerse wijze verwerkt.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 30