299 Tenslotte wil ik niet onvermeld laten dat de grootvader van onze Peter ook Peter van Velsen heette, het bloembollenvak uitoefen de en op 24 november 1747 trouwde met Geertrui de Roy. Zijn vader heette Jan; en waarschijnlijk is de grootvader van Peter sr. de bekende Anton van Velsen, die in mei 1695 opdracht kreeg van de gemeente Haarlem een plan te maken voor de vernieu wing zowel van de Grote, als ook van de Kleine Haarlemmer Hout; en in 1703 van het aansluitende terrein ten zuiden hier van. Twee aquareltekeningen van deze Anton berusten in het Haarlemse gemeentearchief7. Maar goed, we keren terug naar de Franse tijd. In 1806 wordt het Koninkrijk Holland geproclameerd en komt Lodewijk-Napo- leon als koning van Holland in het rond 1790 gebouwde Pavil- loen in de Hout wonen, wat nu het Provinciehuis is. Maar die periode heeft maar vier jaar geduurd. Want in 1810 wordt Ne derland bij Frankrijk ingelijfd. Een gevolg hiervan is, dat alle officiële stukken in het Frans en Nederlands worden gesteld, zoals enige notariële familie-akten in mijn bezit. En een ander gevolg de zogenaamde „conscriptie", waardoor de Hollandse jongens in het Franse leger moesten dienen. Frans, de oudere broer van Peter en geboren in 1794 had daar helemaal geen zin in. Dr. Krelage vertelt daarvan: „De geregelde scheepvaartver bindingen tussen Nederland en Engeland bevorderden de han delsreizen van de bloembollenexport sinds het begin van de 19e eeuw in steeds toenemende mate. Maar ook op meer avontuur lijke wijze bereikte, als de nood drong, de bollenman de over zijde. Om de gehate conscriptie van Napoleons tijd te ontgaan, stak Frans van Velsen van Overveen in een visserspink naar Engeland over voor de verkoop van bollen. Hij verwierf er de bijnaam „Engelse Frans" mee 8. Handtekening van Peter van Velsen.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 301