300 Zo heeft u een indruk gekregen van de kleine Peter en diens om geving. Hij zal ongetwijfeld de school in Overveen hebben be zocht, aan de Korte Zijlweg, vroeger Kerkweg genoemd. Het drieklassige gebouw lag op de plaats, waar nu het parkeerterrein van hotel Roosendaal is, en tussen het oude raadhuis en de ge meentelijke begraafplaats. En daarna in het bedrijf van zijn vader aan de Ramplaan. Op 12 november 1823 trouwt hij te Overveen met Anna van Koningsbruggen, oud 20 jaar, geboren en wonen de aldaar, waar haar vader Bouwman was. De trouwakte waarin enige bepalingen betreffende de schutterij, werd op zondag ge schreven. Maar waar in Overveen is mij niet bekend want het oude raadhuis werd eerst in 1846 in gebruik genomen. Op 28 december 1824 wordt hun dochter Anna-Geertuida ge boren te Overveen en in 1827 Antonius-Johannes. Maar het volgende kind, Johannes-Petrus wordt op 18 september 1829 in Haarlem geboren. Peters moeder is namelijk in 1828 gestorven en zijn vader is een lastig man. Zodoende verhuisde Peter naar Haarlem en gaat hij met zijn gezin inwonen bij de familie Zocher, Buiten-de-Nieuwpoort no. 9. Het huis, aan wat nu het Frans Halsplein heet, staat er nog. Daar woonde Johan-David Zocher, die daar omstreeks 1790 geboren was op een kleine kwekerij „Rozenhagen" aansluitend aan het woonhuis. Zojuist zagen we, dat zijn leeftijdgenoot Frans van Velsen geen zin had in het Franse leger en overstak naar Engeland. Maar Zocher legde het anders aan. Met zijn bouwkundige opleiding gewapend, deed hij als ruim twintigjarige mee aan een prijsvraag voor jonge architecten, die door Napoleon was uitgeschreven. En waarachtig, hij wint de „Prix de Paris", waaraan een studie jaar in Parijs verbonden was. Eenmaal in Frankrijk doet hij mee aan een „Concours d'architecture" en wint ook deze zowaar met de „Prix de Rome". Verscheidene jaren dus in Frankrijk en Italië, een voorrecht en zeldzaamheid zeker voor die tijd, waar voor hij zijn hele leven dankbaar was. Deze uitspraak van Geer- truida Carelsen is volkomen juist, maar er waren in die jaren meer jonge Nederlanders, schilders, beeldhouwers, architecten uitgezonden naar het Franse kunstcentrum in Rome (ook nu

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 302