302 begraafplaatsen in geheel Nederland heeft Zocher mogen ontwer pen en uitvoeren. Op de kwekerij Rozenhagen die voortdurend werd uitgebreid en op de hoogte van de nieuwe eisen gehouden, zette Zocher verscheidene familieleden en anderen aan het werk. Waaronder dan onze Peter, die naar ik altijd gehoord heb, zo iets als chef-kwekerij werd. Er is nog een catalogus van Zocher uit die jaren bewaard. Johan-David had maar één zoon Louis-Paul, geboren in 1821, en dus pas zeven jaar toen Peter van Velsen zijn werk bij vader Zocher begon. Later werd Louis-Paul de compagnon en even knie van zijn vader, tot deze in 1870 overleed. De zoon stierf in 1915 op 95-jarige leeftijd. Ik heb altijd gehoord, dat Peter daar bij Zocher bijzonder ple zierig gewerkt heeft en veel geleerd. Maar aan alles komt een einde en na vijf jaar neemt hij, nu met vrouw en zes kinderen, hartelijk afscheid. Hij had andere plannen. Peter wil een eigen bedrijf gaan opbouwen en heeft eindelijk een geschikte tuin gevonden op de Houtvaart, van zijn oom Pieter Huybens, getrouwd met Geertruida Bos. Die zijn al wat ouder en willen daar wel weg. Het perceel lag aan de westzijde van de Houtvaart, die toen nog een schilderachtige vaart was temidden van bollenvelden. Op last van de Duitse bezetting is zij vergraven en verbreed tot tankgracht, waarbij alle bebouwing erlangs moest verdwijnen. Maar dat was nog niet zo toen op 27 oktober 1834 notaris Aegidius Walaart-Sacré vanuit zijn kantoor aan de Grote Houtstraat met twee getuigen (Gerrit Oostwald kleermaker in de Frankestraat en Nicolaas van Dijk twijnder in de Peuzelaar- steeg) naar de Houtvaart toog om aldaar het contract te laten tekenen. Woonhuis, stalling, schuren, loodsen en verdere getim merten mitsgaders de scheidingen en vruchtbomen en verdere beplantingen, gelijk met de grond voetstoots een bunder, een roede en 20 ellen veranderden van eigenaar voor een bedrag van 2635,-. Op twee februari kon het geheel betrokken worden. Een nieuw bedrijf is gevestigd, hoewel Peter ook tevoren al wel privé zaken deed, zoals uit diverse aantekeningen blijkt. Het zal wel hard werken geweest zijn die eerste jaren in de nieuwe om-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 304