303 geving, van kweken en exporteren. Maar er is weinig van over gekomen na anderhalve eeuw. Wel weten we van zijn bedrijvig heid als directeur van de bloembollenveilingen. Dr. Krelage ver telt hierover 12 „De echte bloembollenveilingen, de z.g. groene veilingen, die een schakel vormen in de onderlinge handel onder de vakgenoten, konden alleen in de streek zelf gehouden wor den. De kopers behoorden evenmin als de verkopers tot een bepaalde categorie; m.a.w. onder beide groepen kwamen zo wel kweekers als exporteurs voor. Verscheidene verkopers waren gewoon, jaarlijks een gedeelte van hun kraam in veiling te brengen en vonden daarvoor een vaste kern van gegadigden. De exporteurs kochten ter veiling het voor hun export ontbrekende. Beiden konden ook nieuwe soorten aankopen voor kraamverversing. Vanouds was het gebrui kelijk om de bezoekers der veilingen op spijs en drank te onthalen. Aanvankelijk niet zo zeer ter aanmoediging van het bezoek dan wel als onvermijdelijke maatregel bij het gebrek aan verkeersmiddelen. Grote hoeveelheden broodjes en koffie, en soms ook wel borrels gingen rond. Het is aar dig om over deze veilingen nog eens te lezen, wat Mejuf frouw C. Rijnierse in het jaarboekje 1954 van de ver. Haerlem hierover heeft verteld. Als directeuren der veilingen in de 19e eeuw hadden in de eerste helft Frans van Velsen Jr. en P. van Velsen Fzn. vrij wel het monopolie. [Dat waren dus onze twee broers.] Pas veel later als Peter uit Overveen vertrekt, komt in 1851 voor het eerst de naam A. Roozen als directeur op de cata logus voor, om enkele jaren later het monopolie van zijn voorgangers over te nemen. Sinds 1856 bijgestaan door zijn zoon A. Roozen jr. In 1862 vestigt zich in Overveen A. J. van Velsen (zoon van onze Peter) als veilingdirecteur. De geneigdheid om als veilingdirecteur op te treden, doet vermoeden dat aan deze functie aanlokkelijke voordelen verbonden waren. De notarissen en directeuren, die de aan de kopers en verkopers opgelegde percentages van de ver koop deelden, hadden de neiging om deze hoog te houden,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 305