304 namelijk 10% koper, 5% verkoper en 2% onkosten." Al dus Krelage. Daarnaast zien we op allerlei tentoonstellingen Peter van Velsen op prijzen beslag leggen dan wel zelf in de beoordelingscommis sie zitting hebben. Het is ook aardig om telkens weer het bedrijf van Peter en van zijn broer de „Engelse" Frans tegelijk ge noemd te zien. Ze konden het blijkbaar goed vinden samen. Over het bedrijf van Frans vind ik b.v. vermeld: „Een erkenning der verdiensten van een nieuwe aanwinst van het eerste ogenblik van haar verschijning af, is de hyacinth „King of the blues" thans in 1940 nog een zeer gewaardeerde verscheidenheid waar van toen zij op 9 april 1866 het eerst werd geveild, 13 planten 469,- opbrachten. Zij was een zaailing van Fr. van Velsen jr. dien een Engelse bezoeker Georges Thomson van het Christal Palace te Londen een celebrated cultivator' noemde" 13. „Het is nu wel geen hoofdsoort meer," vertelde mij de heer Th. Hoog, „omdat het zich niet vroeg in bloei laat trekken maar het is nog steeds de variëteit met de meest aangename geur." En een andere vermelding: In de 19e eeuw werd allengs meer aandacht besteed aan de Spaanse irissen. Frans van Velsen ju nior bracht een verzameling van verscheidenheden op naam in de handel, grotendeels vermoedelijk eigen zaailingen die de grond slag hebben gelegd voor de kramen van dit gewas in de gehele bollenstreek 11 Van Peter vond ik dan een officiële aanstelling op 28 februari 1839 van de directeur der belastingen, waarin P. van Velsen Fz. wordt benoemd tot „zetter" voor de directe belastingen. Ook taxeerde hij voor anderen blijkbaar nog al eens de waarde van een kraam bollen, want daar zijn nogal wat rapporten van. Enfin, de zaken liepen blijkbaar goed, want Peter gaat in de veertiger jaren teelgronden bijhuren. In 1839 huurt hij voor tien jaren van de Ontvanger der Domeinen Daniel Frans Crommelin een stuk grond bij de Haarlemmermeer, met een schade-clau sule als de meer droog komt. Van de weduwe Borski te Amster dam verscheidene gronden naast zijn tuin op de Houtvaart. En in 1848 voor de tijd van vijf jaar van de heer Tjalling-Fontein, wonende op de Hofstede de Kruidberg onder Velsen een stuk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 306