307 Het is aardig om hier even in het kort de geschiedenis van Zaanen in te lassen, al was het alleen maar om de feodale be langrijkheid in de regententijd. Het adellijk geslacht Van Zaanen had in de middeleeuwen zijn bezittingen en kasteel aan de Zaan. Heer Willem van Zaanen behoorde tot de groep edelen, die in 1296 graaf Floris de Vijfde ontvoerden en, in het nauw gebracht, vermoordden. Zij werden op hun beurt door de woedende menigte vermoord en hun be zittingen verbeurd verklaard. Na hun verbanning schijnen de Van Zaanen's weer verlof gekregen te hebben tot terugkeer. Zij kochten grond ten noorden van Haarlem en bouwden er een kasteel. Bij de Spaanse beroerten werd dit verwoest, omstreeks 1630 herbouwd als boerderij en een eeuw later is het tot de grond toe afgebrand. Daarna herbouwd als herenhuizing met tuinmanswoning en bijgebouwen. Behalve de Bentinck s zijn nog Heer van Zaanen geweest de familie Van der Duyn-Duivenvoor- de en Wassenaar. Verder mr. Jan Munters, raadsheer in het Hof van Holland, en dan zijn dochter Margaretha, douairrière van Willem graaf Cadogan. Omstreeks 1750 door koop in het bezit van de familie Vorsterman-van Ooyen gekomen. Zoon Abraham was ritmeester-propiétaire van een compagnie curassiers, lid van het Keizerlijk economisch gezelschap te St. Petersburg, en hij werd bij erfenis bezitter 15. Of het nu die ritmeester-propiétaire geweest is, dan wel die graaf Cadogan is niet duidelijk, maar tot op de dag van vandaag spookt het op de zolders van het Huis te Zaanen, nu ingericht als filiaal van de stadsbibliotheek. We laten verder die Heerlijkheid maar voor wat hij is, en volgen liever de heerlijkheden van Peter en zijn gezin, toen hij eenmaal Zaanen bewoonde. Zij hadden negen kinderen, waarvan de twee oudsten reeds getrouwd waren. Anne-Geertruida met Willem Kramer en later met Herman Kors. En Anton in 1852 met Cor nelia Nelissen. De jongste zoon Theo was nog pas tien jaar, ging op kostschool in Roosendaal, waar hij een paar jaar later over leed tengevolge van een val uit een boom. Veel zorg en geld en moeite heeft Peter zich getroost, om zowel van het bedrijf als van het woonhuis iets moois te maken en de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1973 | | pagina 309